Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Z czego zrobić ścieżki w ogrodzie?

W ogrodzie
Justyna Fiedoruk
Z czego zrobić ścieżki w ogrodzie?

Współcześnie ścieżki w ogrodzie są bardzo popularne. Ozdobne mogą być dodatkową dekoracją całego podwórka. Z czego można je zrobić?

Czasy, gdy ścieżki w ogrodzie przypominały wydeptane dróżki, już dawno minęły. Obecnie powinny być nie tylko funkcjonalne, ale i ładnie się prezentować. Istotne jest też to, by współgrały z pozostałymi elementami otoczenia.

Projektując ścieżki należy jednak zwracać uwagę nie tylko na ich estetykę, ale też trwałość. Należy zadbać o to, by były odporne na warunki atmosferyczne oraz miały antypoślizgową nawierzchnię, co zminimalizuje ryzyko upadku jej użytkowników. Z jakiego tworzywa więc warto je zrobić?

Ścieżki betonowe

Obecnie dużą popularnością, jeśli chodzi ogrodowe ścieżki, są betonowe płyty oraz bloczki. Użytkownicy doceniają to, że nie są zbyt drogie, a do tego bardzo odporne, przez co mogą służyć przez wiele lat w nienaruszonym stanie. Plusem jest także to, że są dostępne w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach. Dzięki temu można je dopasować do różnych aranżacji ogrodu.

Możemy znaleźć betonowe bloczki imitujące kamień, cegły klinkierowe czy bruk drewniany. Mogą być nie tylko wykorzystane w ogrodzie, ale i na tarasie.

Ścieżki ceglane

Ciekawym pomysłem, który coraz częściej pojawia się na różnego rodzaju forach budowlanych, są ścieżki z cegły klinkierowej. Są bardzo odporne, twarde, a ich kolor nie blaknie pod wpływem słońca. Można je układać w ciekawe wzory oraz w popularną jodełkę. Największym zainteresowaniem cieszą się ścieżki zrobione z postarzanej cegły, którą dodatkowo zabezpiecza się impregnatem. Fajną opcją są też pokruszone cegły.

Na ścieżki nie nadadzą się jednak cegły budowlane, które łatwo mogą się zniszczyć na skutek różnych warunków atmosferycznych.

Ścieżki z kamienia

Ścieżki z kamienia są chyba najstarsze i najbardziej trwałe. Można w tym przypadku użyć różnej wielkości kamieni polnych lub skorzystać ze specjalnych kamiennych płyt, co jest fajnym, aczkolwiek dość drogim rozwiązaniem. Te można jednak ułożyć bezpośrednio na trawniku. W przypadku domów w wiejskim stylu, drewnianych lub z bala fajnym pomysłem jest ułożenie tzw. otoczaków, czyli kamieni polnych.

Minusem kamiennych ścieżek jest bez wątpienia fakt, że w miejscach, gdzie rzadko dociera słońce, często pojawia się mech, przez co powierzchnia może być śliska. Dlatego należy wówczas sięgać po matowe, szorstkie kamienie, które zapewnią większą przyczepność.

Producenci mają w swojej ofercie różne kamienie, na ogrodowe alejki zazwyczaj wybierane są: bazalt, granit, kwarcyt, porfir oraz piaskowiec. Wszystkie są bardzo trwałe, więc posłużą nawet kilkadziesiąt lat.

A może żwirowe ścieżki ogrodowe?

Osoby, które chcą, by ogród wyglądał naturalnie, mogą usypać ścieżki ze żwiru. Takie alejki najlepiej prezentują się przy wiejskich i angielskich domach. Poza tym są tanie i łatwo się je robi. Niestety wymagają też regularnego dbania o nie, trzeba wyrywać z nich chwasty i co jakiś czas usypywać od nowa, bowiem kamyki podczas użytkowania mogą się przemieszczać.

Zdj. główne: Oxana Melis/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*