Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nawet na niewielkim tarasie lub balkonie można stworzyć leśną oazę. Aranżację miejsca wypoczynku pomogą stworzyć odpowiednie rośliny doniczkowe. Jakie minidrzewka wybrać? Podpowiadamy!

Nie wszyscy mogą się cieszyć wielkim ogrodem czy dostępem do pobliskiego lasu. Jednak nawet w miejskiej przestrzeni, na tarasie lub balkonie, uda nam się z powodzeniem zaaranżować kwitnące miejsce zachęcające do odpoczynku. I wbrew pozorom w donicach możemy hodować nie tylko kwiaty i rośliny ozdobne, lecz także miniaturowe wersje drzew, które pomogą stworzyć mały sad.

Wybierając rośliny na balkon bądź taras, trzeba pamiętać, że do donic najbardziej nadają się drzewka o małych rozmiarach i zwartym kształcie. Warto postawić na gatunki odporne na mrozy oraz susze. Nie wszystkie rodzaje drzewek sprawdzą się na balkonach ze względu na ograniczony rozwój systemu korzeniowego w donicach. Jakie więc miniaturowe odmiany szczególnie poleca się do hodowli w pojemnikach na tarasach?

Najlepsze minidrzewka na taras

Na balkonach i tarasach sprawdzą się drzewka szczepione na pniu, kolumnowe, wąskie lub o pokroju karłowatym. W donicach można posadzić również miniaturowe wersje drzew owocowych. Muszą to być wytrwałe gatunki, które poradzą sobie w niesprzyjających warunkach. Poza tym warto zdecydować się na takie drzewka, które wolno rosną i nie osiągają wysokich rozmiarów – ich wysokość nie powinna przekraczać trzech metrów.

Wśród drzewek, które nadają się do uprawy w donicach, wyróżnia się:

 • azalie,
 • kolumnowe graby i buki,
 • klony palmowe,
 • hortensje bukietowe i ogrodowe,
 • lilaki,
 • sosny czarne, hakowate i pospolite,
 • drzewka owocowe, na przykład jabłonki, cytrusy, grusze, śliwy, wiśnie, czereśnie, brzoskwinie, morele,
 • berberysy,
 • róże szczepione na pniu,
 • cyprysiki,
 • bukszpany wieczniezielone.

Do drzewek o pokroju kulistym, które można hodować w donicach, zalicza się między innymi: klon polny Nanum, jałowiec pospolity Anna Maria, tulipanowiec Edward Gursztyn, robinia akacjowa Umbraculifera oraz wierzba Hakuro-nishiki.

W donicach można także hodować drzewka o pokroju stożkowym i kolumnowym, na przykład świerk biały Conica, jarząb pospolity Fastigiata, jałowiec pospolity Compressa, cis pośredni Wojtek czy żywotnik zachodni Smaragd.

Na balkonie i tarasie sprawdzą się również gatunki o pokroju płaczącym, w tym: brzoza brodawkowata Youngii, morwa biała Pendula, modrzew europejski Repens i karagana syberyjska Walker.

Jaką donicę wybrać?

Drzewka hodowane w donicach nie mogą liczyć na tyle miejsca, co w ogrodzie, należy więc zapewnić im jak najlepsze warunki do wzrostu. W pierwszej kolejności trzeba skupić się na wyborze odpowiednich donic. Ich wysokość musi wynosić co najmniej 50 cm. Powinny być wykonane z trwałych materiałów odpornych na czynniki atmosferyczne. Warto zdecydować się na modele wykonane z tworzyw sztucznych, ponieważ nie są ciężkie, ale wybór jest ogromny i powinno się go dostosować do ograniczeń balkonu.

Istotne jest, aby donica miała dobry drenaż, który umożliwi odpływanie nadmiaru wody, oraz warstwę izolacji, dzięki czemu korzenie rośliny będą chronione przed mrozami i upałami. Izolację można także wykonać samodzielnie, na przykład ze styropianu. Ciekawym i wygodnym rozwiązaniem są donice z systemem nawadniania, które ułatwią pielęgnację drzewek.

Zdj. główne: Bruno Martins/unsplash.com

Zostaw komentarz

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dot. cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Zmiany ustawień można dokonać w każdym momencie. Więcej szczegółów na podstronie Polityka prywatności.