Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak pielęgnować szałwię?

W ogrodzie
Marta Kozłowska
Jak pielęgnować szałwię?

Szałwia lekarska, jak sama nazwa wskazuje, to roślina, która sprawdza się nie tylko jako przyprawa do dań kuchni śródziemnomorskiej, ale również ma silne właściwości lecznicze. Dlatego warto mieć ją w swoim ogrodzie lub na balkonie. W jaki sposób się o nią troszczyć, by cieszyć się nią przez cały rok? 

Właściwości szałwii 

Zdrowotne właściwości szałwii znane są od wieków. Najcenniejszym elementem tego zioła są srebrno-zielone liście, z których napar lub olejek może pomóc uregulować poziomy cukru oraz cholesterolu we krwi. Regularne picie naparu może wspierać również walkę z nadwagą.

Szałwia ma także właściwości bakteriobójcze, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Ponadto sprawdzi się w przypadku nadmiernej potliwości. Ten naturalny antybiotyk pomoże jako płukanka przy bólu zęba czy jako uspokajająca herbatka w stresującej sytuacji. 

W ogrodzie czy na balkonie?

Szałwia lubi ciepłe i jasne stanowiska, dlatego jest to roślina, która doskonale czuje się zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. Jeśli zależy nam na całorocznym dostępie do świeżych liści, możemy również hodować ją na parapecie w mieszkaniu, musimy wtedy jednak pamiętać o zrobieniu otworu w donicy, by woda miała swobodne ujście. Szałwia nie lubi nadmiaru wilgoci. Doskonale rozwija się na suchym, ewentualnie umiarkowanie wilgotnym podłożu.

To także zioło, które najlepiej czuje się na suchym, ubogim i kamienistym terenie. Ziemię w donicy możemy wzbogacić o dodatek piasku lub perlitu. Ważne jest, aby w przypadku roślin doniczkowych pamiętać o nawożeniu ich od drugiego roku życia. 

Uprawa szałwii na działce 

Kiedy zdecydujesz się na posadzenie szałwii w ogrodzie lub na działce, pamiętaj o dobrze nasłonecznionym miejscu. Młode krzaki są stosunkowo odporne na przymrozki, więc sadzonki możesz wsadzić do gruntu wczesną wiosną, czyli nawet już w kwietniu. W trakcie sadzenia pamiętaj, aby zachować między roślinami odległość ok. 20–40 centymetrów. Przestrzeń ta pozwoli na lepsze ukorzenienie się, a także odpowiedni wzrost, choć jest to roślina stosunkowo wolno rozrastająca się.

Tak jak w przypadku wszystkich roślin ogrodowych konieczne jest usuwanie chwastów wokół sadzonek, zwłaszcza w pierwszym roku. Szałwia w ogrodzie nie wymaga dodatkowego nawożenia gleby, choć odrobina kompostu z pewnością jej nie zaszkodzi. 

Zbiory i przycinanie

Szałwia ma niestety tendencję do twardnienia łodyg, dlatego wyłącznie przycinanie liści raz na jakiś czas może nie wystarczyć. Konieczne będzie podcinanie starych pędów, które bez żadnych dodatkowych zabiegów zahamują rozwój rośliny. Na wiosnę warto przyciąć krzaczki o ⅓ wysokości. Odmłodzi to naszą szałwię i pozwoli rozwijać się młodym łodygom i liściom. Nie warto przeprowadzać tego zabiegu na jesieni, gdyż odradzające się młode pędy mogą nie przetrwać zimy, co w efekcie doprowadzi do obumarcia całej rośliny. 

Czas wakacji, a więc okres od czerwca do września, to najlepszy moment na obcinanie liści i młodych pędów szałwii, które możemy ususzyć. Cięcia powinniśmy dokonać w chwili, gdy liście już się wykształciły, ale roślina jeszcze nie kwitła – wtedy zawierają w sobie najwięcej wartości odżywczych i leczniczych.

Zdj.główne: Rasa Kasparaviciene/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*