Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak dbać o bukszpan?

W ogrodzie
Marta Kozłowska
Jak dbać o bukszpan?

Bukszpan to dość pospolita roślina ogrodowa, która w trakcie zimy nadal pozostaje zielona. To także stosunkowo niewymagający krzew, który pozwala na efektowne formowanie go w różne nieoczywiste kształty. Jak o niego zadbać, by stał się prawdziwą ozdobą każdego ogrodu?

Jak zacząć pielęgnację bukszpanu?

Jeśli zależy Ci na późniejszym bezproblemowym opiekowaniu się bukszpanem, powinieneś na początku odpowiednio przygotować miejsce oraz glebę. Roślina ta świetnie radzi sobie wyeksponowana na duże naświetlenie od strony południowej, ale także doskonale rośnie w półcieniu, choć i cień jej niestraszny. Co do gleby również nie jest bardzo wymagająca, gdyż możesz wsadzić ją niemal do każdej ziemi – z wyjątkiem kwaśnej. 

Kiedy wybieramy stanowisko, w którym chcemy posadzić bukszpan, musimy pamiętać o tym, by nie był on narażony na długie okresy dużego nawodnienia. Krzew lepiej znosi suszę niż przelanie, które objawia się gniciem korzeni i żółknięciem liści. Kiedy decydujemy się posadzić bukszpan w donicy, musimy pamiętać, by podlewać go często, ale nie nadmiernie. Nie powinno się również robić tego od góry poprzez zraszanie. Lepiej unikać moczenia liści.

pixabay.com/PatternPictures

Pielęgnacja bukszpanu zimą

Zimą, kiedy mamy do czynienia z silnymi mrozami, najlepiej i najbezpieczniej jest okryć krzewy agrowłókniną, która ochroni je przed zimnem i wiatrem. Jeśli bukszpany rosną w donicach, możemy je okryć słomianą matą, styropianem czy grubą tekturą. Oczywiście, jeśli jest taka możliwość, najlepiej by było wstawić je do miejsca, gdzie temperatura będzie utrzymywać się około zera.

Cięcie i formowanie

Bukszpany to rośliny niemal stworzone do cięcia i formowania. Przy odrobinie pracy i wysiłku możemy z nich stworzyć prawdziwe ogrodowe dzieła sztuki. Cięcie bukszpanu powinno odbywać się średnio dwa razy do roku. Przeważnie na wiosnę i późnym latem. Należy wtedy przyciąć około ⅓ świeżych przyrostów rośliny. Mobilizujemy ją wtedy do dalszego wzrostu i systematycznie możemy wypracowywać oczekiwany przez nas kształt. Nie należy przycinać krzewów po połowie sierpnia, gdyż mogą sobie nie poradzić ze zdrewnieniem pędów przed przymrozkami, co może doprowadzić do przemarznięcia rośliny. 

Nawożenie

Bukszpan nie jest bardzo wymagający w kwestii nawożenia. Możemy kupić w sklepie ogrodniczym przeznaczony dla niego nawóz lub zastosować wieloskładnikowy nawóz do roślin zielonych, wolno rozkładający się. Najlepiej, jeśli zabieg przeprowadzimy wiosną. Pomoże to wtedy krzewom zdrowo się rozwijać, by zapewnić im właściwe składniki odżywcze. Również tutaj musimy pamiętać, by nawożenie zakończyć najpóźniej w połowie sierpnia.

pixabay.com/monika1607

Ochrona przed szkodnikami

W ostatnim czasie coraz częściej nasze ogrody atakuje ćma bukszpanowa. To groźny szkodnik żerujący na liściach i pędach tych roślin. Gąsienice tworzą oprzędy, którymi potrafią pokryć cały krzew. Niestety nadal nie ma na nie skutecznego środka chemicznego. Jedyne, co możemy zrobić, to dokładnie badać stan naszych krzewów, regularnie je przycinać i pozbywać się pojedynczych szkodników wraz z pajęczynami. Jeśli chcemy ograniczyć pojawienie się ćmy, możemy stosować opryski środkami zwalczającymi gąsienice, dostępnymi w sklepach ogrodniczych. 

pixabay.com/Didgeman

Zdjęcie główne: pixabay.com/Alexas_Fotos

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak pompy ciepła mogą zwiększyć twoją niezależność energetyczną?
Jak pompy ciepła mogą zwiększyć twoją niezależność energetyczną?
Dowiedz się, jak technologia pomp ciepła może poprawić twoją samowystarczalność energetyczną, zwiększając wydajność i zmniejszając koszty.
Ostatnie wpisy