Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Świadome oddychanie – ćwiczenia, które wykonasz w domu

Slow życie
Marta Kozłowska
Świadome oddychanie – ćwiczenia, które wykonasz w domu

O sile oddechu chyba najbardziej przekonujemy się wtedy, kiedy nam go brakuje, gdy się dusimy i wpadamy w panikę. Świadome oddychanie to sztuka, która pomaga nam w życiu codziennym i której możemy się nauczyć, nie wychodząc z domu. Oto kilka rad, jak to zrobić. 

Wpływ oddechu na nasze życie

Świadome oddychanie ma niebagatelny wpływ na nasze życie. Może nam ułatwić wiele spraw, takich jak chociażby radzenie sobie ze stresem, co będzie miało wymierny wpływ na jakość naszej pracy, relacji międzyludzkich czy samopoczucia. Często w sytuacjach stresogennych słyszymy radę „weź głęboki oddech”, to najlepsze, co w takim momencie możemy zrobić. Głęboki i świadomy oddech może uspokoić gonitwę myśli, a także doprowadzić do wyrównania się ciśnienia, obniżenia tętna, wyciszenia układu nerwowego, dotlenienia całego organizmu oraz złagodzenia niepokoju. W nauce prawidłowego i głębokiego oddychania z pomocą przychodzą nam joga czy medytacja. Nie musimy się jednak zapisywać na zajęcia. Wystarczy, że nauczymy się kilku prostych ćwiczeń do robienia w domu i będziemy je regularnie, najlepiej codziennie, wykonywać. 

Po pierwsze – obserwacja 

Na początku swojej drogi ze świadomym oddychaniem musisz nauczyć się obserwować siebie, swoje ciało i przede wszystkim swój oddech. Połóż się wygodnie na wznak na stosunkowo miękkim podłożu. Możesz nastawić sobie budzik lub minutnik na ok. 5 minut. Ułóż jedną rękę na przeponie, drugą na klatce piersiowej. Weź głęboki wdech nosem. Wyłącz myśli i skup się wyłącznie na oddechu. Kontroluj, która ręka unosi się pierwsza. Wstrzymaj na chwilę powietrze, a następnie wypuść je ustami. Staraj się wyrzucić z głowy wszystkie myśli, być świadomym swojego ciała i oddychać w naturalnym rytmie. 

Licz!

Kolejne ćwiczenie jest banalnie proste i możesz je wykonać wszędzie, nawet nie wstając z łóżka. Wszystko, co musisz zrobić, to zacząć spokojnie i głęboko oddychać, a w trakcie wykonać następującą sekwencję: wdech, zatrzymanie powietrza w płucach i wydech. W trakcie każdej czynności musisz miarowo liczyć. Przy pierwszym wdechu do sześciu. W trakcie pauzy do dwóch, zaś przy wydechu odlicz spokojnie do ośmiu. Ćwiczenie powtórz minimum trzy razy. Pamiętaj również, że nie powinno ono trwać dłużej niż trzy minuty na każdą serię. 

Klucz to przepona

W świadomym oddychaniu bardzo ważna jest przepona. Niestety nie wszyscy potrafią jej używać, zwłaszcza w trakcie normalnego wdychania powietrza. I to właśnie ona będzie grać pierwsze skrzypce w kolejnym ćwiczeniu. Połóż się wygodnie na plecach, nie podkładaj pod głowę poduszki oraz nie napinaj żadnych mięśni. Zrób duży wdech przez nos. Następnie przenieś powietrze z płuc do przepony (znajduje się w górnej części brzucha, w okolicach żołądka). Zauważysz wtedy, że klatka piersiowa delikatnie opada, zaś unosi się górna część brzucha. Kiedy doliczysz do pięciu, możesz wypuścić powietrze. Ćwiczenie powtórz co najmniej dziesięć razy. Spróbuj je wykonywać, kiedy masz problem z zaśnięciem, a z pewnością Ci pomoże.

>> Sprawdź również: 3 ćwiczenia oddechowe, które warto robić codziennie

Zdjęcie główne: Spencer Selover/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak skomponować idealny bukiet imieninowy?
Jak skomponować idealny bukiet imieninowy?
Odkryj tajniki tworzenia niesamowitych bukietów imieninowych. Krok po kroku przewodnik, który pomoże Ci wybrać idealne kwiaty i skomponować bukiet, który zrobi wrażenie na każdym obdarowanym.
Ostatnie wpisy