Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak dbać o rośliny egzotyczne w domu

Slow życie
Redaktor Blue Whale Press
Jak dbać o rośliny egzotyczne w domu

Artykuł sponsorowany

Przebyły daleką drogę, by trafić do naszych wnętrz. Rośliny egzotyczne już chyba na stałe zaczynają zajmować zaszczytne miejsca w naszych domach i pełnić funkcję nietuzinkowej, żywej dekoracji, pasującej niemal do każdej aranżacji. Czasem jednak pomimo czasu i uwagi, jaki im poświęcamy, nie widzimy efektów. Oto kilka sprawdzonych sposobów, jak dbać o najpopularniejsze, domowe rośliny egzotyczne. 

Rośliny egzotyczne, czyli jakie?

Do roślin egzotycznych, które pięknie wyglądają we wnętrzach, zaliczają się różne gatunki fikusów, palm, kaktusów, ale także wiele odmian monster, begonii, marant, aloesów, juk czy dracen. Każdy z nich stanie się efektowną dekoracją pomieszczenia, w którym się znajdzie, pod warunkiem, że zapewnimy mu zbliżone warunki do tych z jego naturalnego środowiska oraz zatroszczymy się o właściwą pielęgnację. Tylko jak to zrobić? 

Maranta

Kwiat tropikalny o pięknie wybarwionych liściach, które same w sobie stają się jego ozdobą, dzięki efektownej mieszaninie barw. W środowisku naturalnym występuje w dolnych partiach lasów tropikalnych, dlatego również w naszych domach najlepiej jej będzie na stanowisku ciemnym i wilgotnym. Jeśli umieścisz ją na parapecie od strony południowej, czeka ją szybka zagłada. Maranta lubi przycinanie, które pozwala na zagęszczenie się jej pędów, dzięki czemu wygląda jeszcze okazalej. Lubi również zraszanie, do którego najlepiej użyć przefiltrowanej lub odstanej wody o temperaturze pokojowej. Podlewaj umiarkowanie. Pilnuj, by ziemia w donicy była ciągle wilgotna, jednak nie przesadzaj z ilością wody. 

Monstera

To bezapelacyjna królowa egzotycznych roślin domowych. Fantazyjne kształty jej liści przykuwają wzrok i zachwycają. Nic więc dziwnego, że oprócz domowych dżungli z dumą wkroczyła również do świata designu. Co więcej, zapewniamy, że monstera to kwiat uniwersalny i każdy znajdzie dla siebie egzemplarz idealny, w zależności od potrzeb i upodobań. Wszystko dzięki temu, że odmian monster jest naprawdę wiele. Oprócz tradycyjnej i najbardziej znanej deliciosy, czyli monstery dziurawej do wyboru mamy jeszcze monsterę monkey mask, monsterę adansonii variegata czy mniejsza monstera minima, a także wiele innych. 

Właściwą pielęgnację monstery rozpoczynamy od wyboru dla niej odpowiedniego stanowiska. Powinna mieć zapewniony dostęp do stosunkowo dużej ilości rozproszonego światła, jednak bezpośredni kontakt z promieniami może doprowadzić do poparzenia liści. Najlepiej rośnie w ziemi zmieszanej z perlitem, korą sosnową czy włóknami kokosowymi, które nadają podłożu właściwe napowietrzenie i przepuszczalność. Oprócz doboru podłoża kluczowa jest również kwestia podlewania. Monstery źle znoszą przelanie, które może doprowadzić do gnicia korzeni. Dlatego warto podlewać je, dopiero kiedy ziemia przeschnie, a każdy nadmiar wody w osłonce czy na podstawku należy odlać. 

l

Palma

Kiedy pada hasło egzotyka, od razu myślimy o palmie. Jej liściaste pióropusze zdobią wnętrza niejednego domu, a pielęgnacja nie jest skomplikowana. Większość gatunków lubi słoneczne stanowiska, ale nie w bezpośrednim kontakcie z promieniami. Palmy zdecydowanie lubią wodę, dlatego podlewamy je 1-2 razy w tygodniu. W lecie nie zapominajmy również o zraszaniu ich liści, najlepiej z rana. Stosujemy także specjalne podłoże do palm lub mieszamy ziemię uniwersalną z piaskiem. 

Fot. cottonbro/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
5 mitów na temat plastiku
5 mitów na temat plastiku
Plastik ma równie dużo wad, co zalet. Musimy stale zwiększać swoją świadomość zagrożeń, aby w pełni docenić jego walory.
Ostatnie wpisy