Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Skąd się wzięły Walentynki?

Inne
Tekst sponsorowany
Skąd się wzięły Walentynki?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wszyscy wiedzą, że Walentynki, nazywane także Świętem Zakochanych, przypadają na 14 lutego. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z ich genezy. Skąd wzięła się popularność tego dnia? Co Walentynki zawdzięczają tradycji chrześcijańskiej?

Historia Święta Zakochanych

Początków istnienia Walentynek można doszukiwać się jeszcze w czasach starożytnego Rzymu. Funkcjonowało wówczas święto Lupercalia, podczas którego czczono płodność. Związane z tym uroczystości obchodzono 15 lutego. Po zdominowaniu Europy przez chrześcijaństwo pogańskie święto zostało nieco przekształcone, a jego patronem stał się św. Walenty. 

W III wieku Cesarstwem Rzymskim rządził Klaudiusz II, który zakazał udzielania ślubów młodym mężczyznom, którzy mieli w pełni poświęcić się walce w imieniu władcy. Jednak jeden z biskupów, dostrzegając cierpienia miłosne zakochanych, sprzeciwił się cesarzowi i przeprowadzał tajne ceremonie zaślubin. Tym buntownikiem był św. Walenty, który ostatecznie został za to stracony właśnie 14 lutego. Poświęcenie życia biskupa w imię miłości doprowadziło do tego, że Święto Zakochanych nazwano na jego cześć.

Choć jest to święto o długiej tradycji, zwyczaje, z którymi mamy styczność po dziś, zaczęto praktykować dopiero w XVIII wieku w Anglii. To wtedy popularność zyskało wręczanie upominków i ręcznie robionych kartek swoim wybrankom z okazji Walentynek. Następnie tradycja ta została przeniesiona do amerykańskich kolonii. Natomiast rozpoczęcie komercjalizacji przypada na lata 40. XIX wieku, kiedy w Stanach Zjednoczonych zaczęto masowo produkować kartki walentynkowe.

Obchodzenie Walentynek w Polsce

Choć Walentynki dotarły do nas dopiero w latach 90. XIX wieku, to pomimo tego krótkiego okresu, można stwierdzić, że na dobre zagościły już w naszej kulturze. Co ciekawe, w Polsce można spotkać się z wieloma krytycznymi głosami odnośnie Święta Zakochanych. Wynikają one przede wszystkim z niechęci do amerykanizacji, która może mieć negatywny wpływ na rodzime tradycje. Z drugiej strony wiele osób docenia zalety tego święta z uwagi na to, że stanowi ono świetną okazję do celebrowania otaczającej ich miłości. W niektórych kościołach w Polsce, które posiadają relikwie św. Walentego, można spotkać się z obchodzeniem uroczystości związanych z czcią patrona zakochanych.

Obdarowanie bliskiej osoby

Główną tradycją, która wiąże się z Walentynkami, jest wręczanie swojej drugiej połówce kartki ze szczerym wyznaniem miłości. Można wykonać ją własnoręcznie lub kupić w sklepach, które co roku oferują szeroki wybór. To, co umieścisz w środku kartki, zależy od Twojej kreatywności. Zabawny wierszyk rymowany, powody, dla których kochasz daną osobę lub proste życzenia płynące prosto z serca – możliwości do wykazania się romantycznym gestem jest naprawdę wiele.

Kolejną formą świętowania Walentynek jest obdarowanie drugiej osoby prezentem. Może to być drobny upominek, który codziennie będzie towarzyszył Twojej wybrance. Świetnym przykładem są breloczki w kształcie serca, które składa się z dwóch części – każdy z Was dostanie swoją połówkę. Innym pomysłem na prezent na walentynki jest album ze wspólnymi zdjęciami. Warto każde z nich opatrzyć datą i opisać wspomnienie, które się z nim wiąże. Kolejny klasyczny upominek to miś – może być pluszowy lub bardziej oryginalny, np. wykonany ze sztucznych różyczek. Jeśli zależy Ci na nieco większym prezencie, warto zastanowić się nad rzeczą, która odda charakter lub zainteresowania Twojej drugiej połówki. Może to być szkatułka na biżuterię lub zegarki czy plakat z motywem ulubionego filmu.

Przepis na romantyczny wieczór

Podczas Walentynek warto wykazać się kreatywnością i poświęcić drugiej połówce więcej czasu. Możecie zaplanować wspólny wieczór np. w kinie lub zdecydować się na świętowanie w domu. Przygotowanie razem romantycznej kolacji to zawsze dobry pomysł. O odpowiedni nastrój zadbasz z akcesoriami, którymi możesz dowolnie ozdobić mieszkanie. W zbliżającym się okresie Święta Zakochanych znalezienie pomocnych dodatków walentynkowych nie będzie problemem. Świece, balony w kształcie serc i płatki róż to najbardziej popularne rozwiązania. Jeśli zdecydujesz się na taki klasyczny wystrój, warto wzbogacić go również Waszymi wspólnymi zdjęciami. Wystarczy ustawić kilka ramek, których zawartość przywoła miłe wspomnienia, a romantyczny nastrój będzie gwarantowany. Tak przygotowany wieczór spędzony w towarzystwie ukochanej osoby uświetni wręczenie oryginalnego prezentu. Podarunek prosto z serca z pewnością ucieszy Twoją drugą połówkę bardziej, niż może Ci się wydawać. Czas przeznaczony na zaplanowanie wyjątkowego Święta Zakochanych podkreśli Twoje zaangażowanie w relację z drugą osobą.

Walentynki to szczególny dzień, w którym warto zastanowić się nad otaczającą Cię miłością. Pomimo że kojarzą się przede wszystkim z okazywaniem miłości osobie, z którą jest się w związku, to nie musisz na tym poprzestać lub całkowicie rezygnować ze świętowania, jeśli jesteś singlem. Warto docenić także inne relacje. Wręczenie zabawnych walentynek może być Waszym sposobem na celebrowanie Święta Zakochanych z przyjaciółmi. To świetny czas na docenienie wszystkich znajomości, którym towarzyszy inny rodzaj bliskości.

Fot.: materiał prasowy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Meble drewniane: Pomysły na funkcjonalne i stylowe aranżacje
Meble drewniane: Pomysły na funkcjonalne i stylowe aranżacje
W tym artykule odkryjemy inspirujące pomysły na funkcjonalne i stylowe aranżacje, które wykorzystują meble drewniane jako główny element wyposażenia wnętrza.
Ostatnie wpisy