Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Lilia azjatycka – dlaczego to idealna lilia ogrodowa?

W ogrodzie
Tekst sponsorowany
Lilia azjatycka – dlaczego to idealna lilia ogrodowa?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Azjatyckie odmiany lilii są często spotykanymi roślinami w naszych ogrodach. Z czego to wynika? Jak wygląda kwestia uprawy? Z poniższym przewodnikiem przekonasz się, że samodzielnie możesz wyhodować te piękne kwiaty!

Skąd się wzięła lilia azjatycka?

Azjatyckie odmiany lilii były znane już w starożytnej Japonii i Chinach. Z powodzeniem można jednak uprawiać lilię azjatkę także w Europie.

Jak wyglądają lilie azjatyckie?

Walory wizualne azjatyckich odmian lilii są niepodważalne – w fazie kwitnienia budzą skojarzenia z kielichami uniesionymi ku górze. Kwiaty są zebrane w gęste kwiatostany. Co istotne, wydzielają delikatny przyjemny zapach, który w żaden sposób nie powinien przytłaczać intensywnością. Dzięki temu lilie azjatyckie świetnie sprawdzą się także jako kwiaty cięte, a ich zapach nie będzie wybijał się na pierwszy plan. Dopełnieniem tych kwiatów są długie i wąskie liście o głębokiej, zielonej barwie. Zależnie od odmiany kwitną w czerwcu lub lipcu – mogą wówczas osiągnąć od kilkudziesięciu cm wysokości do ponad metra!

Sadzenie lilii azjatyckich – cebulki, stanowisko, gleba

Wiosna i jesień to najlepsze okresy w ciągu roku do sadzenia cebul lilii azjatyckich. Konkretnie jest to pora od połowy kwietnia do maja oraz od końca sierpnia aż do października. Istotne jest to, aby zdążyć przed nadejściem przymrozków, aby cebulki miały szansę ukorzenić się przed zimą.

Poza odpowiednim terminem sadzenia równie istotne jest miejsce – azjatyckie odmiany lilii najlepiej odnajdą się w słonecznym miejscu, na żyznej i przepuszczalnej glebie. Sugerowane odstępy pomiędzy poszczególnymi cebulkami lilii azjatyckich wynoszą ok. 15-20 cm. Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu jak najbardziej spektakularnych efektów – warto umieszczać kilka cebul obok siebie – gdy takie skupiska zakwitną w tym samym czasie, z pewnością będą stanowić efektowną ozdobę ogrodu.
Warto zaopatrzyć się w cebulki lilii azjatyckich z zaufanego źródła. Pod adresem https://cebule-kwiatowe.pl/lilia-azjatycka/ znaleźć można różne odmiany lilii azjatyckiej w cebulkach wraz z dokładnymi instrukcjami odnośnie sadzenia i pielęgnacji.

Jak pielęgnować lilie azjatyckie – podlewanie, zimowanie w glebie

Azjatyckie odmiany lilii zdecydowanie lepiej znoszą chwilową suszę niż zbyt dużą ilość wody. W trakcie deszczowych miesięcy roku możesz całkowicie zapomnieć o podlewaniu, aby wrócić do niego w fazie rozkwitu (kwiecień – czerwiec). Warto sięgnąć wówczas po dedykowany nawóz do lilii lub do kwiatów cebulowych.
Kolejny zabieg pielęgnacyjny lilii wyraża się w ściółkowaniu – będzie stanowić barierę przed mrozem oraz poprawi ziemię na bardziej próchniczą.

Jak dbać o lilie azjatyckie po przekwitnięciu?

Dobrą praktyką jest w tym przypadku usuwanie uschniętych kwiatów – dzięki temu roślina nie będzie tracić swoich zasobów na odżywianie ich. Możesz wówczas także ograniczyć podlewanie.

Jak pielęgnować lilie azjatyckie w okresie zimowym?

Zdecydowana większość odmian lilii azjatyckich jest odporna na mróz, dlatego nie ma przymusu do wykopywania cebul na okres zimowy. Rekomenduje się jednak przykrycie ich korą. Niemniej jednak niektóre mieszane odmiany mogą mieć skłonność do przemarznięcia. W trakcie pierwszych lat uprawy warto bacznie przyglądać się liliom i nie zapominać o ściółkowaniu.

5 popularnych odmian lilii azjatyckiej

Miłośnicy klasyki z pewnością docenią walory śnieżnobiałej lilii Canova. Z pewnością ozdobi każdy ogród. Inna propozycja to Fata Morgana – zachwyca intensywnym, żółtym kolorem na okazałych płatkach. Entuzjaści dwubarwnych odmian powinni docenić lilię Lollypop – biały środek przeradza się w róż na krańcach płatków, tworząc ciekawy efekt. Kolejną interesującą propozycją jest Elodie, która zwraca uwagę różowymi, nakrapianymi płatkami. Odważni hodowcy chętnie wybierają lilię Nightrider z ciemnymi, niemal czarnymi kwiatami w fazie rozkwitu. Z pewnością stworzy to oryginalny efekt i przełamanie kolorystyczne z pozostałą aranżacją w ogrodzie.

Powyższy poradnik powinien wyczerpać temat uprawy i właściwej pielęgnacji tych roślin. Podstawą jest tutaj wybór odpowiedniego stanowiska, który zapewni liliom wystarczającą ilość promieni słonecznych. Łatwość uprawy i wyjątkowe ozdobne kwiaty w fazie kwitnienia powinny zachęcić do sięgnięcia po cebule lilii azjatyckiej także przez początkujących ogrodników!

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny narożnik do spania dla Twojego salonu?
Jak wybrać idealny narożnik do spania dla Twojego salonu?
Wybierz narożnik do spania idealny do Twojego salonu, dzięki naszym sprawdzonym poradom. Dowiedz się, jakie cechy powinien posiadać i jak dopasować go do stylu wnętrza.
Ostatnie wpisy