Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Co warto wiedzieć o pracy lekarza internisty?

Inne
Tekst sponsorowany
Co warto wiedzieć o pracy lekarza internisty?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Z naszymi problemami zdrowotnymi kierujemy się do lekarzy, którzy specjalizują się w danej dziedzinie medycyny. Być może wcześniej nie spotkaliście się z internistą. Co należy do zadań tego specjalisty? Kiedy powinniśmy się do niego udać? Sprawdźcie, czy wiecie już wszystko o interniście.

Kim jest internista?

Internistą nazwiemy lekarza specjalizującego się w leczeniu chorób wewnętrznych u dorosłych pacjentów. Wyróżnia się wyjątkowo kompleksową wiedzą na temat różnych dolegliwości z uwagi na to, że poszczególne schorzenie może dotyczyć każdego układu w organizmie człowieka. Dlatego interna, czyli potocznie określana medycyna wewnętrzna, jest jedną z najszerszych gałęzi. Warto wiedzieć, że każdy lekarz przed uzyskaniem swojej specjalizacji musi najpierw zostać internistą, ponieważ zdobyta wiedza stanowi fundament dla całej opieki medycznej. Zajmuje się on diagnostyką, profilaktyką oraz właściwym leczeniem chorób wewnętrznych. Jego specjalizacji podlega układ odpornościowy, krążenia, pokarmowy, kostno-stawowy, moczowo-płciowy oraz nerwowy. Dodatkowo pomaga także w leczeniu chorób tarczycy, metabolicznych i alergicznych. Należy sobie zdawać sprawę, że internista nie jest lekarzem rodzinnym, który częściej posiada bardziej ogólny zakres swojego działania oraz przyjmuje również dzieci.

Kiedy można udać się do internisty?

Umówić się na wizytę do internisty można w wielu przypadkach – także w ramach wykonania profilaktycznym badań. Powinien to być nasz pierwszy przystanek, gdy zaczynamy odczuwać niepokojące dolegliwości. Konsultacja medyczna przebiega w podobny sposób, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Lekarz zadaje kilka pytań o naszym stanie zdrowia i historii chorób, wykonuje proste badania przedmiotowe – typu osłuchiwanie pacjenta. Jeśli wszystko jest jasne, internista zaleca odpowiednie leczenie, a w razie potrzeby zleca dalsze badania. Do poradni internistycznej warto wybrać się, gdy cierpimy m.in. na bezsenność, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, choroby płuc czy reumatyczne. Lekarz ten pomoże również w diagnozowaniu niepłodności, alergii pokarmowej, problemów skórnych lub zapalenia żołądka. Doświadczony internista w Szczecinie zadba o nasze zdrowie, gdy odczuwamy ból ucha, doświadczamy przewlekłych wymiotów i często odczuwamy kołatanie serca. To jedynie przykłady dolegliwości, z którymi warto udać się do tego lekarza. 

Czym jeszcze się zajmuje?

Szeroka wiedza na temat chorób wewnętrznych występujących u ludzi umożliwia interniście przeprowadzenie leczenia w wielu zakresach. Zdarza się jednak, że wyniki badań lub wywiad medyczny przeprowadzany w gabinecie okazały się niejednoznaczne, wówczas lekarz pokieruje nas do innego specjalisty. Dzieje się tak również w przypadku, gdy postawi konkretną diagnozę, ale w celu uzyskania kompleksowego leczenia, pacjent musi udać się np. do kardiologa czy ginekologa. Zyskujemy wtedy pewność, że naszą opieką zdrowotną zajmie się lekarz, który na co dzień prowadzi podobne sprawy związane z wykrytą chorobą. W przypadku powszechniejszych dolegliwości internista może wystawić receptę lub skierować na rehabilitację.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*