Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Przytulne pokoje w górskim schronisku – jak je urządzić?

Minimalistyczny dom/Urządzanie
Tekst sponsorowany
Przytulne pokoje w górskim schronisku – jak je urządzić?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Aranżacje wnętrz w stylu góralskim to nie tylko tradycyjne stylizacje przypominające wystrój drewnianych chat na halach. Pokoje w schroniskach czy apartamentach można urządzić nieco bardziej nowocześnie, zachowując jednak przytulny klimat wypełniony naturą. 

Ludzi dzieli się na tych, którzy kochają morze i na tych, którzy nie wyobrażają sobie życia bez gór. Dzisiaj skupimy się na miłośnikach górskich wycieczek i pokażemy, jak można pięknie urządzić schroniska, apartamenty i domy góralskie. Wnętrza, w których będą spędzać czas turyści, odgrywają bardzo ważną rolę. Odpowiedni wystrój sprawi, że jeszcze zanim udadzą się na szlak, poczują klimat przygody i dalekich wędrówek.

Na uwagę zasługują nie tylko folkowe elementy wyposażenia, ale także ścienne dekoracje takie jak fototapeta. Góry, las czy rwące potoki zamienią zwykły pokój w malowniczą oazę spokoju. Warto pamiętać o tym, że pogoda w górach bywa kapryśna i mogą się trafić deszczowe dni, gdy nie będzie widać skalnych szczytów. Bajeczna panorama na ścianie stanie się wówczas namiastką tego, co ukryte za chmurami!

Domy góralskie – wnętrza, w których poczujesz klimat Podhala

W góralskich aranżacjach wnętrz dają się zauważyć dwa przeciwstawne trendy. Jeden bardzo mocno bazuje na tradycyjnych rozwiązaniach, drugi chętnie wykorzystuje nowoczesne pomysły. Przyjrzyjmy się więc obu wariantom.

Chcąc stworzyć klimat prawdziwej góralskiej chaty, warto postawić na boazerię na ścianach. To nie tylko przepis na wyjątkowy klimat, ale również sposób na to, by wystrój stał się bardziej przytulny. Bardzo ważne są także regionalne meble – ciężkie i solidne, robione z prawdziwego drewna, a nie sklejki. Krzesła o zapleckach rzeźbionych w góralskie motywy lub skrzynia na ubrania z metalowymi okuciami to elementy obowiązkowe. Świetnie będą się prezentować także tekstylia – zasłony na oknach i bieżniki na stołach – w parzenice lub róże. 

Ciekawym uzupełnieniem takiego wystroju staną się oprawione w drewniane ramy plakaty ze starymi zdjęciami gór, schronisk i urokliwych miasteczek leżących w dolinach.

Aranżacje wnętrz w stylu góralskim to także nowoczesne rozwiązania

Góralskie wnętrze nie musi być jednak w 100% tradycyjne. Można je przełamać nieco bardziej współczesnymi dodatkami, jeśli nie chcemy, by schronisko przypominało  muzealny skansen.

W tym celu zamiast na boazerię można zdecydować się na obłożenie jednej ze ścian lamelami, czyli drewnianymi listewkami, które prezentują się o wiele lżej niż zwykła okładzina. To dobry sposób na to, by wyciszyć sąsiadujące ze sobą pokoje. Tradycyjne góralskie meble są ciężkie i masywne, dlatego jeśli pomieszczenie jest niewielkie, lepszym rozwiązaniem będzie wybór nowoczesnych mebli z góralskimi akcentami, bo w ten sposób nie przytłoczy się kameralnego metrażu.

Doskonałym przykładem może być drewniana szafa na cienkich metalowych nóżkach, kawowy stolik z plastra drewna na metalowym stelażu czy jadalniany stół o solidnym blacie, ale nóżkach pomalowanych na biało, dzięki czemu całość wygląda dużo lżej. Podobnie może się prezentować oświetlenie. Ciekawym przykładem są lampy sufitowe składające się z beli drewna zawieszonej na sznurach, w którą wkręconych jest kilka żarówek w stylu retro. Taka zabawa z tradycją daje bardzo ciekawe rezultaty.

W wystroju wnętrz nie można także zapominać o dekoracyjnych akcentach. W góralskiej aranżacji świetnie będą się prezentować malownicze fototapety. Góry znajdą się w ten sposób dosłownie na wyciągnięcie ręki!

Klimatyczne fototapety: las we mgle, który wprowadzi naturę pod dach

Pierwsza propozycja, która zasługuje na uwagę, to nie skalne wierzchołki, lecz las we mgle. Fototapeta z takim pejzażem stanie się przepięknym uzupełnieniem gór, które widać z okien schroniska. Nic nie dorówna prawdziwym szczytom, dlatego zamiast dublować krajobraz, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie leśnego pejzażu.

Solidna dawka zieleni stanie się znakomitym tłem do relaksu i wypoczynku, gdy wróci się po całym dniu chodzenia po wysokich i trudnych szlakach. By podkreślić nieco tajemniczą, nieco magiczną atmosferę Podhala, która została ukształtowana w czasach młodopolskich, warto wybrać klimatyczny wzór fototapety – las we mgle. Taki pejzaż będzie się szczególnie efektownie prezentował w nowoczesnym wydaniu górskiego schroniska.

Powiększające metraż fototapety – góry, które nie tylko zdobią

Górskie pejzaże na ścianie to z kolei dobre rozwiązanie, gdy z okien pokoju nie widać szczytów. Znakomitym pomysłem będzie przyklejenie na ścianie widoku z takim kadrem, który jest charakterystyczny dla miejsca, w którym znajduje się schronisko. Chodzi o to, by dekoracja jak najlepiej odwzorowywała otoczenie. W tym celu warto zamówić fototapetę ze zrobionego przez siebie zdjęcia, która pozwoli wprowadzić do pokoju dokładnie taki pejzaż, na jakim nam zależy.

Zaletą górskich krajobrazów jest także to, że powiększą optycznie niewielki metraż. Panoramiczny widok otworzy pokój na rozległe górskie szczyty, dzięki czemu zmieni się postrzeganie małego pokoju. To świetne rozwiązanie także do pomieszczeń znajdujących się na poddaszu. Fototapetę można bowiem umieścić pod skosem na tzw. ściance kolankowej. 

Wystrój górskiego schroniska powinien być nie tylko odzwierciedleniem lokalnego środowiska, ale także zapowiedzią tego, co czeka turystów na dalekich szlakach, a mowa oczywiście o bajecznych widokach. Poza regionalnymi meblami i folkowymi elementami wyposażenia warto, by w pokoju pojawiła się także nastrojowa fototapeta – las we mgle lub panorama górskich wierzchołków – która stworzy niezapomniany klimat! 

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy obrywać liście pomidorów?
Kiedy obrywać liście pomidorów?
Usuwanie liści pomidorów to przydatny zabieg. Zobacz, kiedy warto go wykonać.
Ostatnie wpisy
Jak dbać o przydomowy trawnik?
Jak dbać o przydomowy trawnik?