Powitanie nowego domownika zobowiązuje do organizacji domu w specyficzny sposób. Mieszkanie musi być przede wszystkim bezpieczne, a pokój malucha ma zapewnić komfort i funkcjonalność. Nie zawsze wiąże się to z generalnym remontem i wydawaniem dużej ilości pieniędzy na ten cel. Często jednak zmiany są konieczne i bezdyskusyjne.
Zbliżający się termin porodu motywuje nas do coraz większych przygotowań związanych ze zmianami w mieszkaniu. Naturalnym zachowaniem jest to, że chcemy zapewnić jak najlepsze warunki dla swojej pociechy. Jest to naturalny mechanizm, szczególnie gdy mamy tendencję do gromadzenia niepotrzebnych rzeczy. Najlepszą sytuacją jest ta, w której maluch ma osobny pokój. Często jednak dziecko śpi w sypialni rodziców. I tu rodzi się pytanie. W jaki sposób ją zaaranżować?
Kiedy noworodek ma swój pokój, masz możliwość stworzenia mu osobnego świata, który będzie przystosowany do niego w stu procentach. Łóżeczko z zabezpieczeniami, przewijak i szafka na pampersy. Ważne jest, aby przybory takie jak pieluchy, mokre chusteczki, pieluchy tetrowe, kremy do pielęgnacji były umieszczone w zasięgu ręki, ponieważ będziesz po nie często sięgać. Niezbędny będzie kosz na brudne pieluchy i kosz na brudną bieliznę.
Bardzo często maluch w pierwszych miesiącach życia zajmuje sypialnię rodziców. W takiej sytuacji konieczne jest zadbanie o bezpieczne i funkcjonalne miejsce dla najmłodszego. Warto umieścić niezbędne rzeczy jak najbliżej łóżeczka, aby zawsze były pod ręką i się nie pogubiły.
Miejsce, które ma być przeznaczone dla Twojego dziecka, warto urządzić w jasnych barwach. Ważne, aby w pomieszczeniu można było z łatwością utrzymać czystość. Z pewnością trzeba będzie pozbyć się przedmiotów, na których łatwo osadza się kurz, takich jak dywany, zasłony czy obrusy. Jeśli posiadamy kwiaty doniczkowe, najlepiej będzie, gdy postawimy je jak najdalej od łóżeczka. Musimy zadbać o bezpieczeństwo malucha pod każdym względem.
Najlepsza temperatura dla Twojego dziecka to około 21 stopni. Ubrane w body z długim rękawem powinno odczuwać komfort termiczny. Nie manipulujmy temperaturą podczas mycia noworodka.
Nie zostawiajmy malucha przy kaloryferze lub farelce. To samo tyczy się klimatyzatorów, które znajdują się blisko noworodka. Przez nie dziecko może się przeziębić. Kiedy za oknem panuje słoneczna pogoda, zatroszczmy się o osłonięcie dziecka przed promieniami.
Absolutnie niedopuszczalne jest palenie papierosów przy noworodku. Gdy palimy papierosy, maluch się staje biernym palaczem, nawet jak robimy to w innym pomieszczeniu. Przed przystąpieniem do pielęgnacji najmłodszego pamiętajmy o dokładnym myciu rąk. Dbajmy o higienę, gdy wracamy z podwórka lub wcześniej przygotowywaliśmy posiłek.
Dobrym pomysłem jest zadbanie o rozmieszczenie kilku paczek chusteczek – mokrych i suchych – w całym domu. Będą potrzebne na każdym kroku i zminimalizują ryzyko zarażenia bakteriami. Zadbajmy, aby chusteczki, których używamy, nie powodowały alergii na skórze dziecka. Myjmy regularnie zabawki dziecka, przecierajmy płynem do dezynfekcji jego puzzle do zabawy i miejsce do przewijania. Warto zaopatrzyć się w sterylizator, który poddaje wysokiej temperaturze smoczki i butelki, by pozbyć się bakterii.
Jeśli dom posiada wiele wystających elementów, które są niebezpieczne, warto się nimi odpowiednio zająć. Blokady do szuflad i osłony na kontakty z pewnością się przydadzą. Dopóki dziecko nie zacznie chodzić, nie musimy się jednak o to martwić. Przez najbliższe miesiące dziecko będzie spędzało czas na macie, specjalnym leżaczku lub w naszych ramionach.
Źródło zdjęcia: Designed by Freepik