Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zapasy na jesień i zimę – jak je przechowywać?

Minimalistyczny dom/Patenty
Maciej Budzyński
Zapasy na jesień i zimę – jak je przechowywać?

Dobrze przechowane zapasy mogą być świetnym urozmaiceniem obiadu. Jak jednak zadbać, aby bez problemów przetrwały jesień i zimę?

Jeśli udało Ci się zebrać latem wiele zapasów – masz szczęście! Nie musisz się już martwić o dodatki do obiadów przez całą zimę. Znamy wiele sposobów, które pozwolą zachować ich świeżość, bez utraty smaku i wartości odżywczych. Przechowywanie wymaga jednak podjęcia na początku kilku kroków, ale bez obaw – wszystko da się zrobić w domowych warunkach. Wystarczy mieć piwnicę, zamrażarkę, wolną szafkę i kilka wolnych słoików.

Przygotuj nowe przetwory

Zostało Ci jeszcze trochę owoców i warzyw z letniego sezonu? Zrób przetwory i nie martw się, że się zmarnują. Dżemy, powidła, sałatki czy kiszonki – nie dość, że będą smaczne, to bez problemu przetrwają jesień i zimę. Odrzuć zbyt dojrzałe, popsute i uszkodzone warzywa i owoce. Wybierz tylko te najlepsze. Zapasteryzowane z dodatkiem soli, cukru lub octu z pewnością będą idealnym dodatkiem do wielu obiadów. Pamiętaj, żeby opisać każdy słoik. Będzie Ci później łatwiej wszystko uszeregować i nie będziesz mieć problemów ze znalezieniem właściwego słoika.

Co trzymać w piwnicy?

Piwnica jest świetnym miejscem do przechowywania przetworów. Chłodne i ciemne pomieszczenie pozwala gromadzić je w dużych ilościach. Staraj się utrzymać w niej poniżej 10°C i zadbaj o wentylację, aby Twoje zapasy były bezpieczne. Sprawdź też, czy w kątach nie pojawiły się grzyby i pleśń.

Zbierane przez lata słoiki mogą jednak zajmować z czasem zbyt wiele miejsca. Przed przyniesieniem nowych weków warto jest zrobić porządki. Może się okazać, że część przetworów zalegających na półce jest już niezdatna do spożycia. Upewnij się, że nie pojawiła się pleśń i nie zmienił się kolor się ich kolor. Dodatkowo, dobrym pomysłem jest ponowne uporządkowanie słoików. Możesz podzielić je w zależności od rodzaju, zaczynając od najstarszych przetworów.

Słoiki nie są jedyną rzeczą, jaką da się przechowywać w piwnicy. Ziemniaki i buraki w drewnianych skrzynkach również bez problemów przetrwają tutaj jesień i zimę.

Zapasy w domu

W domu również możesz przechowywać cześć zapasów. Mrożenie jest niezawodnym sposobem na przechowanie żywności przez kilka miesięcy. Możesz w ten sposób przedłużyć świeżość wielu owoców i warzyw, również w formie musów. Dodatkowo, warto jest trzymać w zamrażarce na przykład nadmiar mięsa, które będzie idealnym rozwiązaniem na czarną godzinę. Proponujemy też przechowywać w niej ryby i owoce morza, a nawet pieczywo.

Szafki kuchenne również są niezłym pomysłem na domową przechowalnię zapasów. Zwykle są zaciemnione i panuje w nich niska temperatura. Przed wstawieniem weków, upewnij się, że wybrana szafka jest wyczyszczona i gotowa na przyjęcie nowych „lokatorów”. Można też włożyć do niej zioła, suszone warzywa i grzyby.

Niektórzy polecają też przechowywanie części zapasów na balkonie. Bez problemów powinna znieść to przede wszystkim włoszczyzna. Możesz włożyć ją w wyłożone styropianem skrzynie. Innym pomysłem jest wyłożenie pojemników folią i położenie warzyw na piasku.

Zdj. główne: little plant/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak profesjonalne usługi sprzątania mogą zwiększyć efektywność Twojej firmy?
Jak profesjonalne usługi sprzątania mogą zwiększyć efektywność Twojej firmy?
Odkryj, jak profesjonalne usługi sprzątania mogą poprawić wydajność Twojej firmy, zwiększając produktywność pracowników i tworząc pozytywne pierwsze wrażenie.
Ostatnie wpisy