Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rośliny oczyszczające powietrze – fakty i mity

Minimalistyczny dom/Urządzanie
Anna Dobrut
Rośliny oczyszczające powietrze – fakty i mity

W ostatnim czasie wiele mówi się o roślinach oczyszczających powietrze. Niestety wiele z tych informacji to mity, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnych roślin, dokładnie sprawdź, czy faktycznie pomogą Ci w oczyszczaniu powietrza w domu.

Fakty o roślinach oczyszczających powietrze

Rośliny pomagają pozbyć się zanieczyszczeń powietrza

Powietrze, zwłaszcza w dużych aglomeracjach, jest mocno zanieczyszczone. Wszystko przez dym unoszący się z pieców, ale również spaliny samochodowe. Niestety osoby mieszkające w dużych miastach są narażone na tego typu zanieczyszczenia. Chemiczne substancje nie znajdują się jedynie na zewnątrz. 

Również w domu czyha wiele niebezpieczeństw dla zdrowia takich jak formaldehyd, znajdujący się w kleju stosowanym do mebli. Podczas palenia papierosów, czy też pracy maszyn biurowych uwalniają się takie substancje lotne jak aceton, toluen czy benzen. Rośliny, zwłaszcza te wyposażone w duże liście, znacznie polepszają jakość powietrza w pomieszczeniu. W trakcie fotosyntezy pobierają zarówno tlen, jak również dwutlenek węgla. Ten proces dokonuje się w aparatach szparkowych, zawartych w liściach. Dzięki nim możesz odczuć znacznie lepszą jakość powietrza.

Prozdrowotne działanie roślin potwierdzone przez NASA

 Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA wykonała badania dotyczące wpływu roślin na czystość powietrza. Eksperyment odbył się w 1989 roku. Według niego NASA wyróżniło 18 gatunków roślin, które szczególnie wpływają na jakość powietrza.

Są nimi:

  • skrzydłokwiat,
  • daktylowiec niski,
  • zielistka sternberga,
  • palma bambusowa,
  • nefrolepis wyniosły,
  • sansewieria gwinejska,
  • rapis wyniosły,
  • gerbera Jamesona,
  • dracena wonna,
  • bluszcz pospolity,
  • chryzantema wielokwiatowa.

Te rośliny pochłaniały najwięcej zanieczyszczeń z powietrza, ale należy też pamiętać, że wykonywane przez NASA badania odbywały się w warunkach laboratoryjnych. Trzeba wziąć na nie poprawkę, ponieważ w naturalnym środowisku może być znacznie więcej szkodliwych substancji, a rośliny nie będą w stanie w 100% ich przefiltrować.

Trzeba również pamiętać, że większość z wymienionych kwiatów działa detoksykująco, ale jest również trująca dla ludzi i zwierząt. Jeśli masz czworonoga lub małe dziecko nie będą one odpowiednie do Twojego domu.

Zielone ściany mogą pomóc oczyścić powietrze w domu

Istnieje wiele firm, które proponują wykonanie tzw. zielonej ściany, na której można umieścić różne gatunki roślin. Jest odpowiednia np. na taras lub balkon.

Zalecane są szczególnie takie kwiaty, jak:

  • skrzydłokwiat – bardzo dobrze filtruje m.in. amoniak, alkohole, benzen i aceton, a także szkodliwe substancje, takie jak ksylen i formaldehyd, wydziela też mnóstwo wilgoci;
  • zielistka Sternberga – idealnie radzi sobie z usuwaniem toksyn z powietrza, w tym ksylenu i aldehydu, dodatkowo ma różnobarwne liście, dzięki czemu są idealną ozdobą dla balkonu lub tarasu;
  • epipremnum złociste – nie tylko zachwyca swoim pięknym wyglądem, ale również działa oczyszczająco na powietrze, eliminuje m.in. formaldehyd, a także wszystkie trujące substancje, które znajdują się w tytoniu, jest więc idealnym rozwiązaniem na balkon dla palaczy, pnie się podobnie jak bluszcz i jest dość prosty w pielęgnacji oraz uprawie;
  • anturium – jest dekoracyjne, a szczególną uwagę zwracają jego efektowne kwiatostany, a także błyszczące liście. 

Mity o roślinach oczyszczających powietrze

Rośliny są idealne na wszystkie zanieczyszczenia

Rośliny, chociaż bardzo mocno przyczyniają się do oczyszczania powietrza, niestety nie zapewnią nam 100% czystości. Mogą być całkowicie nieskuteczne w przypadku niebezpiecznych dla zdrowia części smogu, czyli pyłów. Zielona ściana nie będzie skuteczną ochroną, jeśli zasłoni jedynie drzwi wejściowe do tarasu, ale rośliny nie będą już umieszczone w oknach. Na pewno częściowo zatrzymają niebezpieczne związki, ale nie wszystkie. Jeśli zależy Ci na pełnym oczyszczeniu powietrza, zainwestuj w oczyszczacz powietrza z filtrem węglowym oraz filtrem HEPA.

Wystarczy jedynie kilka roślin, aby oczyścić powietrze w domu

By w mieszkaniu powietrze było w pełni oczyszczone będziesz potrzebować więcej niż kilku roślin. Warto wyposażyć dom w jak największą ilość roślin. Potrzebna będzie jedna roślina na 10 metrów kwadratowych, by jakość powietrza faktycznie uległa zmianie. Wiele osób decyduje się więc na tzw. ogrody wertykalne, które nie zajmują wiele miejsca, a dadzą spodziewany efekt. 

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie zalety ma korzystanie z instalacji fotowoltaicznej?
Jakie zalety ma korzystanie z instalacji fotowoltaicznej?
Zastanawiasz się nad montażem instalacji fotowoltaicznej, ale nie jesteś przekonany? Przedstawiamy największe zalety paneli fotowoltaicznych, które sprawią, że będziesz chciał zamontować je już dziś!
Ostatnie wpisy