Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Prosty sposób na dżem z dyni z pomarańczą

Minimalistyczny dom/Patenty
Klaudia Tomaszewska
Prosty sposób na dżem z dyni z pomarańczą

Dynia jest niezwykle wdzięcznym warzywem. Można z niej przygotować zupy, ciepłe dania, placki, ale także dżemy, którymi możemy cieszyć się cały rok. Konfiturę z dyni z dodatkiem pomarańczy można dodać np. do placków lub naleśników. Oto sprawdzony przepis na ten pyszny dżem!

Dżem z dyni z pomarańczą – przepis

Dynię można dodać do wszystkiego, ale konfitura z dyni z nutą pomarańczy ma wyjątkowy, słodki i orzeźwiający smak. Świetnie sprawdzi się także latem jako dodatek do gofrów!

Ciekawostką jest, że dyni nie można do końca sklasyfikować – czy jest warzywem czy owocem. W gruncie rzeczy uważa się ją za warzywo, ale słodki miąższ, który jest jej częścią, przez botaników uważany jest za owoc. 

W Polsce jest popularną rośliną. Można spotkać wiele potraw z jej udziałem, zwłaszcza w okresie jesiennym. Polacy tak bardzo polubili jej uprawę, że od kilku lat organizowane są konkursy na największą dynię.

Do przygotowania dżemu potrzebować będziemy:

  • 1 kg miąższu z dyni. Musi być on obrany ze skóry, pozbawiony włókien i pestek. Najlepiej użyć gatunku dyni Hokkaido lub piżmowej. Mają one zdecydowanie słodszy smak i nie wymagają dodawania dużej ilości cukru;
     
  • 2 duże, soczyste pomarańcze,
  • skórka z połowy jednej pomarańczy. Najlepiej wybrać owoce z rolnictwa ekologicznego, na którym nie stosują środków grzybobójczych do nacierania skórki;
  • wyciśnięty sok z połowy cytryny,
  • 500 g białego cukru;

Sposób przygotowania, czyli dynia na łyżce

  1. W pierwszej kolejności należy przygotować miąższ z dyni. Rozciąć roślinę i przy pomocy łyżki wydobyć miąższ. Oddzielić włókna i pestki.
  2. Miąższ pokroić w kostkę i umieścić w uprzednio przygotowanym garnku. Całość zalać wodą. Musi ona przykryć dynię. Całość gotować przez około 20 minut.
  3. W tym czasie obrać pomarańcze ze skórek. Połowę skórki z jednego owoca zostawić – przyda się w kolejnym etapie. Warto pamiętać, aby usunąć białe błonki z owocu. Je także należy zostawić do późniejszego użytku.
  4. Skórkę, która pozostała, należy pokroić w drobną kostkę. Następnie wrzucić ją do małego rondla, dodać 3–4 łyżki stołowe cukru i wlać pół szklanki przegotowanej i schłodzonej wody.
  5. Całość zagotować, a następnie jedynie podgrzewać na zmniejszonym ogniu przez około kwadrans.
  6. Oczyszczony miąższ z pomarańczy pokroić na mniejsze części.
  7. Kawałki dyni oraz pokrojony miąższ pomarańczy wraz z wcześniej przygotowanym syropem ze skórek powinno się gotować przez około pół godziny. Warto pamiętać o częstym mieszaniu.
  8. W garnku umieszczamy białe błonki z pomarańczy i zawijamy je gazę. Można również umieścić je w metalowym lub plastikowym zaparzaczu do herbaty. Tak przygotowany „pakunek” należy umieścić z resztą składników. Dodanie tego elementu pomarańczy doda konfiturze nutkę goryczy, a co ważniejsze, pektyn, które są niezbędne do zagęszczenia i zakonserwowania dżemu.
  9. Po ugotowaniu konfiturę przełożyć do czystych, wyparzonych słoiczków. Mogą być one w fantazyjnych kształtach. Zakręcić mocno i pasteryzować przez 15–20 minut.
  10. Pasteryzowanie: W szerokim garnku umieścić słoiki, tak aby się ze sobą nie stykały. Szklane naczynia stawiamy w normalnej pozycji, wieczkiem do góry. Całość należy zalać gorącą wodą tak, aby nie zakrywała zakrętek. Ostatnim etapem jest doprowadzenie wody do wrzenia i pasteryzowanie, czyli gotowanie słoików z konfiturą. Cały proces trwa około 20 minut, w zależności od wielkości naczynia.
  11. Konfiturę z dyni z pomarańczą można przechowywać cały rok. Najlepiej, aby odbywało się to w chłodnej, ciemnej piwnicy czy spiżarni. Po napoczęciu, słoiczek trzeba trzymać w lodówce.

Jak urozmaicić dżem z dynią i pomarańczą

Dla fanów rozgrzewających smaków świetną opcją będzie dodanie do konfitury cynamonu. Wystarczą 1–2 łyżeczki, aby całkowicie zmienić smak przetworu. Natomiast dla fanów mniej intensywnych aromatów nada się kawałek kory cynamonu. Przed wekowaniem należy pamiętać, aby go usunąć.

Dla fanów słodkości rozwiązaniem będzie wanilia. Tutaj do wyboru jest cukier wanilinowy lub płynny aromat. Jednak najlepiej sprawdzi się laska wanilii lub jej ziarenka.

Słoiczki z konfiturą można dodatkowo przyozdobić np. suszoną pomarańczą oraz laską cynamonu i podarować komuś w prezencie.

Zdj. główne: Bru-nO/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wyhodować mango z pestki?
Jak wyhodować mango z pestki?
Chcesz zacząć uprawiać mango, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Przeczytaj artykuł!
Ostatnie wpisy