Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pościel z lnu – dlaczego warto ją wybrać?

Minimalistyczny dom/Urządzanie
Anna Dobrut
Pościel z lnu – dlaczego warto ją wybrać?

Pościel z lnu może sprawić, że twój sen będzie długi i niezakłócony. Wspaniale prezentuje się w każdej sypialni i jest miła w dotyku. Sprawdź wszystkie zalety posiadania lnianej pościeli.

Spanie pod lnianą pościelą

Wiele osób stwierdza, że spanie pod lnianą pościelą jest bardzo zdrowe, zwłaszcza dla skóry. Zauważają również, że jest mniej narażona na podrażnienia, a także czują chłód i lekkość, nawet w trakcie upalnych nocy. Co ważne, w kontakcie z lnianą pościelą włosy mniej się elektryzują i nie są narażone na uszkodzenia.

Z czego jest wykonana?

Len jest jedną z najstarszych tkanin i był stosowany jeszcze w starożytności. Naukowcy lniane prześcieradła oraz bandaże znajdowali m.in. w grobowcach faraonów. Tkanina jest wykonywana z włókien rośliny – lnu zwyczajnego. Wyróżnia się niezwykłą wytrzymałością oraz trwałością. Można zauważyć, że w porównaniu z bawełną jest mniej podatny na rozerwanie się lub przetarcie.

Lniana pościel – zalety

Lniana pościel jest wyjątkowo elegancka. Pięknie prezentuje się w sypialni i najczęściej jest wykończona za pomocą koronki lub falbanki. Dla kogoś, kto ceni sobie klasyczny styl, pościel lniana będzie idealnym wyborem. Dodatkowo zachwyci Cię swoim stylowym wyglądem, niezależnie od tego, czy masz nowoczesną, czy raczej klasyczną sypialnię.

Dla miłośników ekologii również mamy dobre wieści – len jest tkaniną ekologiczną i w pełni biodegradowalną. Co ważne, wykonana jest z materiału w 100% pochodzącego z roślin. Będzie to idealny wybór także dla wegan. Jeśli martwi cię proces zmiękczania tkanin, len też w tym przypadku jest proekologiczny. Producenci pościeli lnianej starają się również farbować ją za pomocą biodegradowalnych barwników.

Lniana pościel jest również wyjątkowo miękka oraz przyjemna dla skóry. Tworzy odpowiedni dla niej mikroklimat, dzięki czemu po nocy spędzonej pod lnianą poszewką nie odczujesz przegrzania. To idealna propozycja na upalne lato. Dodatkowo polecana jest wszystkim osobom, które mają problemu z zaczerwienieniem skóry, alergią lub wysypką. Można stosować ją również w przypadku dzieci z atopią skóry. 

Noc pod lnianą pościelą będzie przyjemna – mięśnie staną się rozluźnione, a skóra nie będzie spocona. Włókna z lnu pobudzają mikrokrążenie, co pozytywnie oddziałuje na całe ciało. Len bardzo dobrze odprowadza wilgoć. Ma również właściwości termoregulacyjne. Reguluje temperaturę skóry, dzięki czemu nie przegrzejesz się latem, ale też nie odczujesz chłodu zimą. W porównaniu z tradycyjną pościelą bawełnianą, jest bardziej polecana.

Co ciekawe, pościel lniana skutecznie chroni przed czynnikami zewnętrznymi, ponieważ posiada ligniny. Są one filtrem dla promieni UV lub gamma. Również działa ochronnie na skórę, zatrzymując patogeny czy pyły. Może zahamować namnażanie się groźnych grzybów i jest hipoalergiczna. Jest to wyjątkowo ważne – włókno lnu nie przyciąga też kurzu oraz roztoczy.

Wielu użytkowników tego rodzaju pościeli bardzo ceni sobie jej wytrzymałość. Jest to wybór na lata, a nawet na pokolenia. W porównaniu do bawełny jej włókna są 2 razy mocniejsze, a w przypadku wełny jest nawet trzykrotnie od niej trwalsza. Z czasem len staje się jedynie bardziej miękki w dotyku. Nie mechaci się i bardzo łatwo jest go prać, nawet w 60 stopniach.

Jak dbać o pościel z lnu?

Len „lubi” być prany w płynach do wełny i bawełny. Zawiera w sobie środki zmiękczające, które sprawiają, że ta tkanina zyskuje na miękkości. Nie wolno prać jej w temperaturze większej niż 60 stopni Celsjusza. Można za to prasować ją nawet żelazkiem nastawionym na 200 stopni. Zapewnia to sterylizację, tak ważną np. w przypadku alergików lub małych dzieci. Aby wysuszyć lnianą poszwę, rozwieś ją na suszarce. Suszenie w suszarce bębnowej niestety sprawi, że mocno się pomnie i nie odzyska swojego dawnego fasonu.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co daje picie czarnej kawy?
Co daje picie czarnej kawy?
Zazwyczaj pijesz kawę z mlekiem i cukrem lub z innymi dodatkami? Przekonaj się jakie korzyści osiągniesz, przestawiając się na „małą czarną”
Ostatnie wpisy