Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Modna jadalnia – 4 trendy na drugą połowę 2022 roku

Minimalistyczny dom/Urządzanie
Tekst sponsorowany
Modna jadalnia – 4 trendy na drugą połowę 2022 roku

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jadalnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Często jest wyjątkowo wielofunkcyjne – nie stanowi jedynie przestrzeni, w której spożywa się posiłki. W razie potrzeby może pełnić funkcję domowego biura, miejsca do nauki, ale i kącika zabaw. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w najnowszych trendach aranżacyjnych. Jaka jest modna jadalnia w drugiej połowie 2022 roku?

Razem, ale osobno

Pandemia i związana z nią konieczność nauki oraz pracy zdalnej spowodowała, że niezbędne stało się zapewnienie domownikom spokoju, wygody i prywatności. Z tego powodu coraz większą popularnością zaczęły cieszyć się takie aranżacje jadalni, w których mocno zaznaczono jej odrębność od sąsiadujących pomieszczeń. Najczęściej to właśnie ona pełniła bowiem rolę domowego biura czy przestrzeni do nauki.

W 2022 roku nadal możemy zauważyć echa tych trendów. Pomieszczenie to jest wielofunkcyjną przestrzenią, w której można zarówno jeść, jak i wygodnie uczyć się lub pracować. Królują w niej przede wszystkim ergonomiczne meble, takie jak stół rozkładany do jadalni oraz rozmaite szafki i schowki ułatwiające przechowywanie.

Choć nowoczesna jadalnia nadal nie stanowi osobnego pomieszczenia, jest wyraźnie oddzielona od kuchni czy salonu. Dzięki temu można w razie potrzeby zapewnić sobie spokój, jednocześnie pozostając w kontakcie z innymi domownikami.

Stół w roli głównej

Jadalnia w stylu glamour, loft czy scandi? Niezależnie od tego, na jaki wystrój się zdecydujesz, jest jeden element, który powinien zwracać szczególną uwagę. To stół – najważniejszy mebel w tym pomieszczeniu. Zgodnie z aktualnymi trendami to właśnie on powinien stanowić prawdziwe „serce” modnej aranżacji jadalni.

Nowoczesny stół powinien być przede wszystkim wyrazisty. Warto zaznaczyć, że nie oznacza to całkowitego odwrotu od minimalizmu. Obecnie przybiera on jednak nieco łagodniejszą, mniej surową postać. Tradycyjne, prostokątne blaty zastępowane są przez modele okrągłe lub owalne; coraz częściej spotkać można również asymetryczne formy, pełne delikatnych krągłości i subtelnych łuków.

Tego rodzaju stoły mogą prezentować się bardzo efektownie, o ile będą wykonane z wyjątkową starannością. Należy także wybierać modele, które powstały z najwyższej jakości materiałów, np. solidnego i eleganckiego zarazem naturalnego drewna.

Przytulny minimalizm

Wspomniane wcześniej miękkie, obłe kształty można zauważyć także w innych elementach wystroju modnych jadalni. Trend ten bywa określany mianem „przytulnego minimalizmu”. W praktyce stanowi jednak bezpośrednie odwołanie do estetyki modernizmu. W nowoczesnym wydaniu zyskuje ona nowe, cieplejsze oblicze.

Charakteryzują ją przede wszystkim zaokrąglone i miękkie, wręcz organiczne formy mebli i dodatków połączone z pastelami i kolorami ziemi. Do najczęściej wykorzystywanych materiałów należy drewno, bambus, rozmaite włókna roślinne, a także surowy kamień.

Pomieszczeniem, w którym wpisujące się w ten trend elementy będą prezentować się wyjątkowo dobrze, jest jadalnia w stylu skandynawskim. Oszczędne formy, naturalne materiały i subtelna kolorystyka idealnie łączą się z okrągłymi, łagodnymi kształtami, podkreślającymi ich ciepło i nowoczesny charakter.

Eklektyzm w wersji retro

Urządzając nowoczesną jadalnię, inspiracje można z powodzeniem czerpać z minionych dekad. Renesans popularności przeżywa przede wszystkim wzornictwo w stylu lat 50. i 60. XX wieku. Jednocześnie w 2022 roku na nowo odkrywana jest również estetyka lat 70. oraz 80., która wprost zaprasza do zabawy formą, kolorem i kontrastem.

Aranżacje tego typu są niezwykle różnorodne. To zarówno nieco hippisowska jadalnia w stylu boho, jak i kolorowa, komiksowa przestrzeń a la Memphis group. Designerskie meble, psychodeliczne wzory, aluzje do popkultury i echa glam rocka mogą tworzyć zaskakująco spójną całość. Praktyczny stół rozkładany w stylu PRL i krzykliwe, nieco kiczowate krzesła do jadalni? To może być duet idealny!

Wspólnym mianownikiem najnowszych trendów jest dążenie do stworzenia wygodnej, ergonomicznej i interesującej przestrzeni. Nie zawsze jest to łatwe – wymaga bowiem dobrania odpowiednich produktów oraz ich umiejętnego połączenia. Każda pomyłka lub nietrafiony zakup to nie tylko utrudnienie prac, ale i niepotrzebne koszty, które w dobie wysokiej inflacji są szczególnie dotkliwe. Jednak nawet w obecnej sytuacji możliwe jest przeprowadzenie remontu bez przekraczania założonego budżetu. Jak wskazują dane marki Komfort, najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest obecnie skorzystanie z usług sieci sklepów oferujących kompleksowe wyposażenie wnętrz. Doradcy w najlepszych z nich pomogą wybrać odpowiednie produkty, a także uzyskać zniżki lub możliwość skorzystania z dodatkowych usług takich jak transport czy montaż.

autor zdjęcia: Lukasz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wprowadzić więcej przestrzeni do małych wnętrz?
Jak wprowadzić więcej przestrzeni do małych wnętrz?
Niewielki metraż nie musi przekreślać funkcjonalności. Dowiedz się, jakie rozwiązania pozwolą Ci wprowadzić więcej przestrzeni do małych wnętrz.
Ostatnie wpisy