Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jaki powinien być domek letniskowy?

Minimalistyczny dom/Urządzanie
Marta Marek
Jaki powinien być domek letniskowy?

Artykuł sponsorowany

Czym kierować się przy zakupie domku letniskowego? Jakie parametry wziąć pod uwagę, aby cieszyć się jego funkcjonalnością przez lata? Jaki domek można postawić bez pozwolenia budowlanego? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.

Domek letniskowy wykonany z surowców wysokiej jakości

Wybierając domek letniskowy na działkę czy na wynajem do ośrodka wypoczynkowego, należy zadbać o to, aby był bezpieczny, komfortowy i wykonany z materiałów wysokiej jakości, które przekładają się na jego długą eksploatację. Nowoczesne i wytrzymałe domki letniskowe są produkowane z naturalnych tworzyw, najczęściej drewna, np. świerku skandynawskiego. To wytrzymały surowiec, który – dzięki odpowiedniej impregnacji – jest odporny na wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych, a także wysokiej temperatury, wilgoci oraz zabrudzeń. 

Konstrukcja odpowiadająca na potrzeby gości 

Rozmiar domku letniskowego należy dostosować do indywidualnych potrzeb oraz wymiarów gruntu. Należy zadbać o to, aby domki przeznaczone do ośrodka wczasowego na wynajem zawierały wygodnie zaaranżowaną przestrzeń z podziałem na pokój dzienny z aneksem kuchennym i możliwością nocowania, sypialnią oraz komfortową łazienką z kabiną prysznicową. Wygodnym rozwiązaniem są również domki z tarasem, na którym można spędzać czas i spożywać posiłki. Aby zwiększyć funkcjonalność i wydłużyć okres możliwości korzystania, warto zainwestować w domek letniskowy ocieplony albo zdecydować się na opcjonalną usługę izolacji podłogi, ścian oraz dachu przy pomocy wełny mineralnej. 

Domek letniskowy – całoroczny czy sezonowy? 

Niewielki letniskowy domek całoroczny wyposażony w balkon i taras prezentuje się bardzo efektownie i jest praktycznym rozwiązaniem wypoczynkowym. Osoby, które zamierzają przebywać w drewnianym domku przez cały rok, powinny zadbać o zmniejszenie strat ciepła poprzez zastosowanie stolarki pcv lub drewnianej, grubszą izolację oraz wprowadzenie wentylacji i systemu ogrzewania budynku. Warto skorzystać także z opcji dodatkowych, które gwarantują większą użyteczność i estetykę konstrukcji, takich jak pokrycie dachu papą, gontem lub blachodachówką, złożenie domku, personalizacja projektu, orynnowanie czy montaż okiennic.

Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Domki letniskowe można wybudować zarówno na zgłoszenie, jak i z pozwoleniem na budowę. Ustawa o prawie budowlanym precyzuje, jakie warunki musi spełniać budynek, aby można było go wybudować bez pozwolenia na budowę, a nawet bez zgłoszenia. Najczęstszym warunkiem, który do tego uprawnia, jest powierzchnia zabudowy, która powinna być mniejsza od 35 m2. O szczegółach i pozostałych regulacjach można przeczytać w prawie budowlanym.

Zdjęcie główne: pexels.com/Farzin Yarahmadi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*