Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Problem pogłosu występuje zwykle w dużych i wysokich mieszkaniach. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, aby się go pozbyć.

Dom powinien zapewnić wszystkim jego mieszkańcom przyjazną atmosferę, skłaniającą do relaksu i odpoczynku. Na tę przyjazną atmosferę składa się oczywiście wiele różnych czynników, a jednym z nich jest odpowiedni klimat akustyczny. Dobra akustyka związana jest z ochroną pomieszczeń w mieszkaniu przed dźwiękami generowanymi z zewnątrz oraz przed tymi, które generowane są we wnętrzu, czyli pogłosem (echem). Jak poradzić sobie z tymi drugimi?

Meble i tkaniny pozwalające tłumić dźwięki

Echo słychać często w pustym pomieszczeniu. Gdy mieszkanie jest zaaranżowane i zamieszkałe, zwykle problem znika albo staje się mniejszy. Odpowiednie ustawienie mebli, a także zastosowanie tkanin pozwala skutecznie tłumić pewne dźwięki. Już samo zawieszenie zasłon czy położenie dywanu może pomóc pozbyć się problemu. Warto pamiętać, że im grubsza tkanina, tym lepsza redukcja echa w pomieszczeniu, choć nawet i same firanki mogą już być w tym bardzo pomocne. 

Zastosowanie tynków akustycznych

Powszechnie wiadomo, że ustawienie odpowiednich mebli przy ścianie czy też powieszenie sporych rozmiarów obrazów skutecznie redukuje echo w domu. Co jednak zrobić, w przypadku gdy nie chcemy, by w pomieszczeniu znajdowało się zbyt dużo mebli? Jest na to proste i skuteczne rozwiązanie – tynki akustyczne. Te materiały dają świetne efekty i można je stosować bezpośrednio na ścianę. Poprawiają warunki akustyczne w pomieszczeniu, jednak należy mieć na uwadze, że ze względu na chropowatą powierzchnię lepiej nie wyrównywać ich gładzią gipsową, ponieważ można przez to utracić oczekiwany efekt

Panele akustyczne – redukcja pogłosu i świetna dekoracja

Panele akustyczne skutecznie redukują echo, a przy tym świetnie prezentują się na ścianie. Zazwyczaj wykonane są z pianki melaminowej albo poliuretanowej. Są dostępne w różnych kolorach i kształtach – na rynku dostępne są nawet trójwymiarowe. Wyjątkowo atrakcyjnie wyglądają panele akustyczne w kształcie heksagonów – będą nadawać się do wnętrz urządzonych w wielu stylach, szczególnie nowoczesnym. Panele akustyczne można zastosować praktycznie w każdym pomieszczeniu.

Zastosowanie tapet akustycznych

Mogą być gładkie, ale nie muszą. Są dostępne w wielu wzorach i można je często malować farbami bez lateksu. Dzięki wzorzystym tapetom akustycznym można zredukować dźwięk o 25%. Te, które są gładkie, są nieco grubsze (osiągają około 10 mm), jednak wiąże się to również z tym, że pochłaniają aż do 55% dźwięków. Sprawdzą się zarówno na ścianie, jak i na suficie, ale nie można zapomnieć o tym, aby malować je jedynie farbami, które zaleca producent. W przeciwnym razie mogą nie spełnić swojej roli.

Grafiki ścienne z podkładem akustycznym

Grafiki ścienne wyglądają nieco jak tapety oraz fototapety. Chociaż z pozoru wcale nie pełnią funkcji akustycznej, to w rzeczywistości można dzięki nim zredukować pogłos we wnętrzu. Jak to zrobić? Wystarczy zastosować podkład akustyczny odpowiednio dobrany przez producenta danego produktu. To rozwiązanie pozwoli zmniejszyć hałas nawet o 19 dB. Grafiki ścienne z podkładem akustycznym to proste rozwiązanie, które może naprawdę świetnie się prezentować!

Płyty akustyczne umieszczone na suficie

Sufit z płyt akustycznych to świetna alternatywa dla płyt gipsowo-kartonowych. Charakteryzują się pochłanialnością dźwięku aż do 50%, a im więcej na nich perforacji, tym lepsze są ich właściwości. Perforacje są dostępne w różnych wzorach – okrągłe i kwadratowe. Warto pamiętać, że te pierwsze są lepsze do pomieszczeń mieszkalnych. Można też zdecydować się na gładkie płyty akustyczne (jeżeli pomieszczenia mieszkalne mają duże wysokości) – ich pochłanialność dźwięku przekracza 50%.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Zostaw komentarz

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dot. cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Zmiany ustawień można dokonać w każdym momencie. Więcej szczegółów na podstronie Polityka prywatności.