Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czy świece z parafiny są szkodliwe?

Minimalistyczny dom/Urządzanie
Paula Kowalczyk
Czy świece z parafiny są szkodliwe?

Czy świece wykonane z parafiny wpływają negatywnie na nasze zdrowie? Z pozoru piękna dekoracja, ozdoba o naszym ulubionym zapachu. W jaki sposób ta substancja wpływa na nasz organizm? Przeczytaj, by zaspokoić ciekawość!

Parafina jest najczęściej używanym materiałem do produkcji świec. Pozyskiwana jest z odpadów z ropy naftowej. Istnieją jednak świece wykonane z soi, które mogą palić się nawet o połowę dłużej niż parafinowe! Za to wosk pszczeli skłonny jest do produkcji światła nawet dwa razy dłużej niż świeca sojowa. Dlaczego więc nie stosujemy zamienników?

Szkodliwość świec parafinowych

Kolorowe świece parafinowe sprzedają się dużo lepiej ze względu na swój wygląd i zapach. Te wykonane z naturalnych surowców nie zapewnią nam takich doznań zmysłowych, dlatego że w naturze nie występuje wosk pszczeli o zapachu drzewa sandałowego czy kokosu. 

Pomimo ograniczeń, które zabraniają używania ołowiu w knocie, nadal się to zdarza. Taki dodatek powoduje wzrost temperatury i jaśniejszy płomień świecy. Świece parafinowe kupujemy ze względu na niskie ceny, które są spowodowane użytymi produktami. Agencja Ochrony Środowiska przeprowadziła badania, w których dowodzi, że ołów zawarty w świecach podnosi jego stężenie w powietrzu, co generuje zagrożenie dla zdrowia. Na domiar złego ołów gromadzi się w organach każdego z nas. Szczególnie niebezpieczne staje się to dla niemowląt, które są w stanie przyjąć nawet do 50% ołowiu z produktów spożywczych i brudnej wody, podczas gdy osoby starsze pochłaniają prawie 45% mniej!

Kolejną szkodliwą substancją zawartą w taniej świecy jest parafina. Nawet w przypadku, gdy knot nie zawiera parafiny, niebezpieczeństwo nie jest zażegnane. Opary powstałe przy spalaniu stanowią zagrożenie karcynogenne, tj. rakotwórcze. Proces spalania obfituje w wydzielanie takich substancji jak acetaldehyd, formaldehyd, toluen, benzen czy akroleinę.

Przy czym formaldehyd jest bezbarwnym gazem występującym często w kosmetykach – przy dużej ekspozycji na niego możemy nabawić się astmy oskrzelowej. Benzen natomiast już w małych ilościach uszkadza szpik kostny. Toluen zawarty w parafinie oddziałuje na układ nerwowy, powodując pogorszenie pamięci czy problemy ze słuchem. Negatywnie wpływa na rośliny, przyczyniając się do ich słabego wzrostu. Działa toksycznie na płód, co ma swoje odzwierciedlenie w chorobach noworodków, zniekształceniach czaszki czy opóźnieniach w rozwoju. 

Toksyczność sadzy

Zaraz po ołowiu zawartym w knocie czy szkodliwej parafinie, niebezpieczeństwo stwarza sadza. Wytwarza się podczas procesu spalania, powodując nieestetyczne okopcenia naczynia, w którym świeca jest przechowywana. Wosk parafinowy w wysokiej temperaturze często prowadzi do poparzeń, na które są narażone szczególnie dzieci. Rozlany wosk powoduje plamy na ubraniach i niszczy meble. Poza tym zawiera kilkanaście udokumentowanych toksyn, z czego toluen i benzen są rakotwórcze. Stanowi to ogromne niebezpieczeństwo dla chorych na astmę, osób w podeszłym wieku czy innych osób mających problemy z oddychaniem.

Świece wykonane z wosku sojowego

Alternatywą dla szkodliwych świec parafinowych są te wykonane z soi. Przede wszystkim jest to produkt wegański, przyjazny dla środowiska. Posiada o połowę dłuższy czas palenia od tanich świeczek. Świece wytworzone z tej substancji są całkowicie bezpieczne dla naszego organizmu.

Nie prowadzą do chorób układu oddechowego ani raka. Możesz je również stosować w pobliżu dzieci cierpiących na alergię. Jeśli przeszkadza Ci ich naturalny zapach, poszukaj takich z dodatkiem olejków eterycznych. Naturalne produkty użyte do stworzenia świec sojowych sprawiają, że jest to artykuł biodegradowalny. Nie będzie również problemu z oczyszczeniem powierzchni ubrudzonych stopioną świecą – soję można zmyć wodą z mydłem, bardzo ułatwia to jej użytkowanie.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego warto postawić na minimalistyczne plakaty?
Dlaczego warto postawić na minimalistyczne plakaty?
Minimalistyczne plakaty są obecnie bardzo popularne i mają wiele zalet. Warto zastanowić się, dlaczego warto postawić na minimalistyczny design, gdy tworzymy plakaty lub szukamy inspiracji.
Ostatnie wpisy