Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Budowa domu energooszczędnego – o czym należy wiedzieć?

Minimalistyczny dom
Tekst sponsorowany
Budowa domu energooszczędnego – o czym należy wiedzieć?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W dzisiejszych czasach temat oszczędzania oraz ekologii pojawia się na ustach większości. Mówi się już nie tylko o panelach, często zaczyna być poruszany temat domów energooszczędnych. Co zatem warto wiedzieć na ich temat?

Dom energooszczędny – istota

Dom energooszczędny jest domem stawiającym nie tylko na ekologię, ale również na portfele. Choć jego budowa będzie droższa, z czasem inwestycja w niego włożona będzie się zwracała. Ten typ budownictwa pożytkuje energię odnawialną – czerpie ciepło z gruntu, wykorzystuje energooszczędną wentylację i rekuperację. Ponadto ma izolacyjne ściany, które zmniejszają straty ciepła oraz wykorzystują promienie słoneczne przy ogrzewaniu domu. Zdecydowanie zmniejsza to koszty za ocieplanie.

Mówiąc o domu energooszczędnym nie należy mylić go z tzw. domem pasywnym. Między nimi jest dość spora różnica. Ten pierwszy w założeniu ma powodować małe zapotrzebowanie na energię (bliskie zeru), a sama budowa nastawiona jest na jak najmniejszą utratę energii. Natomiast konstrukcja domu pasywnego jest nastawiona nie tylko na zmniejszenie energii, ale na na jej pozyskiwanie i ponowne wykorzystanie (dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest fotowoltaika dla domu).

Przykłady zużycia energii:

  • dom pasywny = 15 kWh (metr kwadratowy/rok),
  • dom energooszczędny = 70 kWh (metr kwadratowy/rok),
  • standardowy dom jednorodzinny = 120 kWh (metr kwadratowy/rok).

Dofinansowanie do domu energooszczędnego

Czas największej popularności domów energooszczędnych przypada na lata 2016-2018. W tamtym okresie istniały programy zapewniające dotacje nawet do 50 tysięcy złotych. Teraz można korzystać z wielu programów związanych z fotowoltaiką, pompami ciepła lub termomodernizacją. Istnieje również ulga termomodernizacyjna, dzięki której możliwe jest odliczenie kosztów instalacji fotowoltaiki i termomodernizacji od podatku. Przy wyborze odpowiedniej firmy od paneli słonecznych i ich montażu najlepiej kierować profesjonalizmem oraz renomą danej placówki (https://sunergo.pl/). Aktualne dotacje:

  • Program Czyste Powietrze (wysokość do 30/37/69 tysięcy – w zależności od beneficjentów),
  • Program Mój Prąd (głównie dla prosumentów – wytwarzają i korzystają z tej energii), związani są głównie z mikroinstalacjami fotowoltaicznymi),
  • Ulga termomodernizacyjna (odliczanie dla podatników, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych, ten program można łączyć z programem czyste powietrze, a ulga może wynieść do 53 tysięcy złotych),
  • Dotacje lokalne (tu należy zrobić samodzielny przegląd, ponieważ oferty na terenach danych gmin mogą być naprawdę różne).

Budowa domu energooszczędnego

W pierwszej kolejności, zanim weźmiesz się za budowę, należy wybrać odpowiednią działkę do stawiania budynku. Co prawda – dom energooszczędny można postawić praktycznie wszędzie. Ważną kwestią jest to, ile pieniędzy później będzie trzeba włożyć w to, by dom był wydajny, gdy nastaną niekorzystne warunki.

Najkorzystniejsze są działki z wjazdem od północnej strony lub z niewielkim nachyleniem na południe. Istotne jest również to, co znajduje się wokół domu. Dobrze, by od północnej strony rosły drzewa iglaste (będą chronić budynek w okresie jesienno-zimowym przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi), a na południu drzewa liściaste (latem zapewniają cień, zimą natomiast dają dostęp promieniom słonecznym do ścian budynku).

Dalej – istnieje pięć podstawowych zasad, którymi należy się kierować, gdy chcemy sprawić sobie tego typu mieszkanie.

  1. Domy energooszczędne muszą mieć kształt bryły prostej, jak kwadrat, czy prostokąt.

Najczęściej budowle te posiadają dachy jedno/dwuspadowe oraz pozbawione są wszelkich luk czy wnęk. Prostota w tym wypadku jest bardzo istotna. Zaleca się również posiadania poddasza użytkowego – ciepło ucieka do góry, gdzie jest po prostu zatrzymywane przez dodatkowe piętro.

  1. W projektach tańszych domów energooszczędnych pomieszczenia są ułożone w ten sam sposób.

Zarządzanie powierzchnią oraz rozmieszczeniem pomieszczeń użytkowych jest dość istotne w gospodarce ciepłem w domu. Zasada w projektach mieszkań energooszczędnych jest dość prosta – na północy powinny znajdować się pomieszczenia, w których nie przebywamy za często, jak schowek czy garaż. Natomiast od strony południowej powinny znajdować się pokoje dzienne.

  1. To, czy dom będzie spełniał swoją funkcję będzie zależało od okien.

Okna do domu energooszczędnego powinny być szczelne, z odpowiednim współczynnikiem przenikania ciepła. Dodatkowo ważna będzie ich wielkość w różnych częściach domu. Od strony północnej – małe, natomiast od południa – duże.

  1. Izolacja ścian w tym typie budownictwa jest niesamowicie ważna.

            Przy wyborze odpowiednich materiałów należy sprawdzić współczynnik przenikania   ciepła – im mniejszy, tym zdecydowanie lepszy. Materiał sam w sobie nie jest kluczem do dobrej izolacji. Ważna jest również technologia: ETICS (metoda lekkiej-mokrej) oraz fasady wentylowej.

  1. W każdym domu energooszczędnym musi znajdować się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Rekuperator – bo nim tu mowa – to urządzenie, które powinno się znajdować w każdym domu energooszczędnym. Urządzenie jest drogie, ale bardzo szybko się zwraca dzięki swojemu zastosowaniu. Szybko odzyskuje ciepło z powietrza, zapobiega tworzeniu się wilgoci i pozwala zaoszczędzić dużo pieniędzy w okresie grzewczym. Jest to zatem idealne rozwiązanie dla budowli tego typu.

Od czego zależy koszt budowy domu energooszczędnego:

  • metraż,
  • użyte technologie,
  • koszt projektu budowlanego,
  • koszt robocizny.

Wszystko więc zależy od tego, jakiej jakości materiałów użyjemy oraz jakich fachowców zatrudnimy. Patrząc się na szalejącą inflację, skutki po pandemiczne oraz braki specjalistów w dziedzinie stawiania budynków energooszczędnych (lub sporych kolejkach u tych bardziej znanych) można na ten moment spotkać się dość wysokimi cenami (w roku 2019 za wybudowanie domu o powierzchni 150 m kwadratowych trzeba było zapłacić ok. 400 tysięcy złotych).

Dlaczego warto postawić na dom energooszczędny?

Choć cena może być wysoka i odstraszać potencjalnych kupców, na dłuższą metę inwestycja będzie się zwracać. Według statystyk generuje ona 3-5 razy mniej strat energii, niż standardowe domy jednorodzinne. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zapobiega tworzeniu się wilgoci, wspomagając utrzymanie ciepła w domu. Izolacja ścian nie tylko zatrzymuje ciepło przez cały rok, ale i pełni blokadę dla różnych dźwięków. Więc nie dość, że owy budynek jest nie tylko pożyteczny, to do tego ekologiczny oraz komfortowy poprzez swój design. Dlatego zdecydowanie warto pochylić się nad pomysłem budowy domu energooszczędnego.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Materiały do ocieplania domu
Materiały do ocieplania domu
Budowa własnego domu to czas, kiedy musisz podjąć wiele decyzji. Jedna z nich będzie dotyczyła izolacji – a zanim przejdziesz do ostatecznych deklaracji, warto zapoznać się z istotnością tego elementu budowy. Może Ci to w przyszłości znacząco ułatwić opłacanie rachunków!
Ostatnie wpisy