Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

4 najważniejsze materiały budowlane

Minimalistyczny dom/Urządzanie
Magdalena Gawior
4 najważniejsze materiały budowlane

Artykuł sponsorowany

Jeśli jesteś na etapie wykańczania swojego domu, z pewnością szukasz inspiracji, które pozwolą Ci osiągnąć wymarzony efekt. Chcesz, żeby budowa zakończyła się całkowitym sukcesem, którym będziesz mógł cieszyć się przez długie lata. Przekonaj się, że Twoje cele są na wyciągnięcie ręki.

Płyty karton gips, czyli budowanie ścianek działowych

Wykańczanie domu to etap, który następuje po doprowadzeniu budowy do stanu deweloperskiego. Deweloperka oznacza, że na ścianach budynku położono już tynki i gładzie (albo nawet pierwszą, techniczną warstwę białej farby), w oknach zamontowane są parapety, założono drzwi wejściowe, położono instalację elektryczną, zainstalowano gniazdka i włączniki, rozprowadzono i zaślepiono instalację wodno-kanalizacyjną i gazową, a na podłodze wykonano wylewkę betonową. Następnym etapem są ostateczne przeróbki, a wśród nich wyburzenia i stawianie ścian działowych. Niezbędnym do tego materiałem okażą się płyty karton gips, które poza możliwością postawienia ścianek działowych przydadzą się również do wykonania sufitów podwieszanych, zabudowy wnęk czy spełnią rolę okładziny ściennej. Burzenie i stawianie ścian działowych zdarza się dość często i warto to zrobić, jeśli nie czujesz się stuprocentowo zadowolony z rozkładu pomieszczeń – pamiętaj, że wykończenie to ostatni dzwonek, żeby się na to zdecydować!

Płytki ceramiczne, czyli dom, który zaczyna wyglądać jak ze snu

Jeśli wszystko wygląda już tak, jak powinno – ściany są na swoich miejscach, instalacje działają, a pomieszczenia czekają na nadanie im ostatecznego wyglądu – czas zabrać się za przemianę pustych wnętrz w przytulne pokoje. Ten etap zaczyna się zazwyczaj od zakupienia płytek ceramicznych. Jeśli musisz oszczędzać i nie możesz pozwolić sobie na kupno wymarzonych płytek, postaraj się położyć docelowe wykończenie na podłogach, a wykończenie ścian odłożyć na później. Zakup płytek ceramicznych to zazwyczaj duży wydatek, ponieważ ceny dochodzą tutaj nawet do kilkuset złotych za metr kwadratowy – wszystko zależy od materiału, na który padnie wybór. Z tego powodu warto dobrze przemyśleć decyzję o ostatecznym wyglądzie pomieszczeń, żeby nie żałować wyboru wykończenia przez kolejne lata.

Klepki i deski, czyli podłogi, które pokochasz

Kolejnym ważnym materiałem budowlanym są panele podłogowe, parkiety i deski podłogowe. Wybór materiału należy do Ciebie i niewątpliwie zadecyduje o ostatecznym wizerunku Twojego domu. Niestety, po raz kolejny wiąże się to ze znaczącymi wydatkami, dlatego warto dobrze przemyśleć swój wybór i postawić na jakościowe rozwiązanie. Na cenę drewna wpływają przede wszystkim jego gatunek, sposób układania i klasa. Najtańsze są podłogi mozaikowe i lamelkowe, które wykonuje się ze stosunkowo cienkiego materiału, droższe tradycyjne parkiety, a najdroższe podłogi wykonane z deski barlineckiej, składającej się z trzech sklejonych ze sobą warstw drewna. W tym przypadku warto postawić na rozwiązania, które mogą generować większe koszty, jeśli możesz za ich cenę uzyskać zachwycający efekt, który będzie cieszył Cię przez kolejne lata.

Kostka brukowa, czyli ogród, który dorównuje wnętrzom

Podczas wykańczania domu nie warto zapominać o ogrodzie. To on jest zewnętrzną wizytówką Twojego lokum, a do tego istotnym elementem wystroju. Zanim zdecydujesz się obsadzić klomby i trawniki, zaprojektuj ogrodowe ścieżki. Materiałem, który przyda Ci się w tym przypadku jest kostka brukowa. Istnieje niezliczona ilość wzorów i kolorów, na które możesz postawić – zastanów się więc, co najlepiej odda charakter Twojego domu i wybierz rozwiązanie, które doda mu uroku. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Denniz Futalan

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co wyróżnia drzwi pivotowe?
Co wyróżnia drzwi pivotowe?
Drzwi pivotowe, choć nie są nowością w świecie architektury, w ostatnich latach zdobywają coraz większą popularność wśród właścicieli domów i projektantów wnętrz.
Ostatnie wpisy