Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Eko dom – jak go stworzyć?

Less waste
Redaktor Blue Whale Press
Eko dom – jak go stworzyć?

Artykuł sponsorowany

Coraz więcej osób decyduje się na budowę domów w oparciu o materiały przyjazne środowisku. Wynika to z korzyści dostarczanych zarówno przyrodzie, jak i inwestorowi oraz z następstw globalnego ocieplenia. Właściciele budynków mieszkalnych są bardziej świadomi wpływu ich decyzji na ogólną kondycję otaczającego nas świata. Jak zatem stworzyć przytulny kącik domowy i jednocześnie zaoszczędzić energię? W jaki sposób zaaranżować przestrzeń odpowiadającą na ekologiczne potrzeby XXI wieku? 

Czym jest eko dom? 

Najprościej rzecz ujmując, eko dom to budynek powstały w celu zmniejszenia zużycia energii, a finalnie zniwelowania zanieczyszczeń i emisji dwutlenku węgla. Buduje się go przy wykorzystaniu naturalnych materiałów oraz surowców. Już na etapie opracowywania wstępnych planów projektowych należy uwzględnić lokalizację sprzyjającą środowisku, która nie będzie wymagać większej ingerencji. Mimo, że trend “bycia eko” jest wszechobecny niemal w każdym sektorze to wciąż nastręcza licznych problemów. Jak postępować oraz jakie uwzględnić kryteria przy budowie ekologicznego domu? 

6 rozwiązań w budowie ekologicznej przestrzeni 

Istnieje szereg możliwości, które skutecznie zastępują powszechne, niepożądane względem środowiska praktyki. Jakie są to działania? Poznaj wskazówki, dzięki którym staniesz się bardziej świadomym właścicielem ekologicznego domu. 

  • Numer 1. Eko – ogrzewanie – znana wszystkim fotowoltaika to strzał w dziesiątkę, jeżeli poszukujesz pomysłu, aby zmniejszyć wydatki na prąd. Zaletą paneli fotowoltaicznych jest również ich bezemisyjnych charakter oraz brak skutków ubocznych względem przyrody. Dodatkowo wyposaż się w pompę ciepła, która nie wytwarza szkodliwych spalin. 
  • Numer 2. Materiały przyjazne środowisku – zakłada się, że ekologiczne surowce wykorzystywane do budowy oznaczone są odpowiednimi certyfikatami. Największą popularnością cieszą się drewno, cegła, glina i słoma. Zanim zdecydujesz się na któryś z wariantów, sprawdź, jak sprawdzają się one w praktyce. 
  • Numer 3. Izolacja dachu i ścian – możesz sięgnąć po materiały ekologiczne, takie jak: włókna drzewne, celulozowe czy kompozyt wapienno-konopny. 
  • Numer 4. Konstrukcja w kształcie litery “L” bądź prostokąta – wskazany projekt i rozlokowanie poszczególnych pomieszczeń wynika z faktu, iż największa ilość ciepła uchodzi przez narożniki lub przegrody. 

Jak stać się eko? 

Nie bez przyczyny powtarza się o ograniczeniu nadmiernej produkcji smogu czy śmieci. Rutynowe czynności, takie jak zakręcanie kranu podczas mycia zębów, zabieranie własnej torby na zakupy i segregacja przybliżają do priorytetowego założenia, jakim jest ochrona przyrody i postępowanie w symbiozie z naturą. To nie lada wyzwanie dla osób, u których mocno zakorzenione zostały pewne nawyki, jednak przy odpowiednim zaangażowaniu i konsolidacji sił możliwe są proekologiczne zmiany. 

Fot.: Vivint Solar/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu?
Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu?
Wilgotność powietrza wpływa na nasze samopoczucie i komfort. Podpowiadamy, jaka powinna być prawidłowa wilgotność powietrza i jak o nią zadbać.
Ostatnie wpisy