Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Szczotkowanie i mycie zębów w duchu zero waste

Domowe spa
Marta Kozłowska
Szczotkowanie i mycie zębów w duchu zero waste

Mycie i szczotkowanie zębów to nie tylko gwarancja pięknego uśmiechu, ale również jeden z filarów zdrowia naszego organizmu. Jeśli chcemy zachować właściwy poziom higieny jamy ustnej, powinniśmy szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie, a codzienną pielęgnację uzupełnić o nitkowanie i płukanie. 

Zostaje tylko pytanie, jak to zrobić, by zmienić swoje nawyki na te bardziej ekologiczne i zgodne z zasadami zero waste? Czy to naprawdę trudne, wymagające i kosztowne? 

Higiena jamy ustnej zgodna z zero waste? 

Kiedy rozważamy wprowadzenie zasad zero waste do naszej łazienki, a w szczególności w aspekcie higieny jamy ustnej, już na samym początku musimy zdać sobie sprawę, że tak naprawdę niemal wszystkie używane przez nas kosmetyki i przyrządy są nieekologiczne. 

Tradycyjne szczoteczki do mycia zębów wykonane z plastiku to produkty dalej nieprzetwarzalne, przez co zostają w naszym środowisku na setki lat. Wszystkie pozostałe produkty, takie jak pasta, płyn do płukania jamy ustnej czy nawet nić dentystyczna również zapakowane są w nieekologiczny plastik. Dlatego pierwszym krokiem, który powinniśmy uczynić, chcąc zmienić swoje przyzwyczajenia, jest eliminacja plastiku. Jak to zrobić i co nam w tym pomoże?

Bambusowa szczoteczka

Już ustaliliśmy, że plastikowe szczoteczki do mycia zębów to ekologiczne zło. Pytanie, czym je zamienić? Otóż na rynku już bez większego problemu znajdziemy ich naturalne zamienniki w postaci szczoteczek bambusowych. Co więcej, możemy je już kupić niemal w każdej drogerii, a nawet większych supermarketach.

Co sprawia, że są one lepsze dla środowiska? Ich trzon stworzony został z biodegradowalnego bambusa, zaś włosie to najczęściej bionylon lub włókno węglowe, ponadto są one pakowane w papierowe pudełka z recyklingu, a nie w plastik. 

Miswak 

To mniej znana i zdecydowanie bardziej egzotyczna alternatywa dla plastikowej szczoteczki. Miswak to gałązka z drzewa arakowego, której końcówka po delikatnym oskórowaniu i namoczeniu w wodzie przypomina szczoteczkę. Co ciekawe, w jej przypadku możemy zrezygnować zupełnie z pasty, gdyż zawarte w niej składniki takie jak krzemionka, tanina czy witamina C z powodzeniem nam ją zastępują. Nie ukrywamy jednak, że jest to opcja trudniej dostępna niż szczoteczka bambusowa, ale dla chcącego nic trudnego. 

Pasty i proszki do mycia zębów

Zamiennikiem past do zębów z plastikowych tubek mogą być ich naturalne odpowiedniki w postaci pasty bądź proszku sprzedawane w szkle z metalowymi zakrętkami. Są tak samo skuteczne, jednak po ich skończeniu ze spokojem możemy dalej używać słoiczka do innych celów lub wyrzucić go odpowiednio do szkła i metalu, które potem trafią do recyklingu. 

Pamiętaj o wodzie!

Już jako dzieci byliśmy uczeni, że nie wolno myć zębów czy rąk pod strumieniem bieżącej wody. Czasem jednak nadal zdarza nam się o tym zapomnieć, a niemarnowanie wody to podstawowa zasada mycia zębów zero waste.

Na szczotkowanie zębów poświęcamy średnio od 2 do 3 minut, zaś w tym samym czasie z kranu poleci średnio 40 litrów wody. Jeśli chcesz wprowadzić praktyczną zmianę, do mycia używaj kubeczka porcelanowego. Nie musisz go specjalnie kupować, możesz użyć któregoś z kuchennych zasobów – też świetnie się sprawdzi, a do wypłukania ust i szczoteczki zużyjesz tylko niecałe pół litra wody.

Zdj. główne: Nacho Fernández/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy łazienka może być ekologiczna?
Czy łazienka może być ekologiczna?
Od ekologii zależy komfort naszego życia. Działanie jednostki nie przyniesie efektów, jednak jeśli wspólnie będziemy podejmować działania, które są przyjazne dla środowiska, możemy zapobiec wielu katastrofom klimatycznym. Dbanie o klimat możesz zacząć od swojej łazienki!
Ostatnie wpisy