Zapuszczanie i zagęszczanie włosów należy do długotrwałych procesów wymagających cierpliwości. Istnieją jednak domowe i tanie sposoby, dzięki którym możemy przyspieszyć porost naszych kosmyków.
Na kondycję naszych włosów mają wpływ nie tylko predyspozycje genetyczne, lecz także ogólny stan zdrowia, styl życia, dieta i odpowiednia pielęgnacja. Suche, zniszczone, łamliwe, kruche i rozdwajające się pasma mają tendencję do wypadania. Jeżeli więc zależy nam na ich zapuszczeniu oraz zagęszczeniu, w pierwszej kolejności powinnyśmy zadbać o regenerację, odżywienie i nawilżenie osłabionych włosów poprzez stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków, a także wyeliminować szkodliwe czynniki, które tylko pogarszają stan skóry głowy. Do takich szkodliwych czynników zalicza się:
- palenie papierosów,
- zaburzenia hormonalne,
- niedożywienie, niedobory witamin i minerałów,
- przewlekły stres i zmęczenie,
- rozjaśnianie i farbowanie włosów,
- nadmierne używanie suszarki, lokówki, prostownicy,
- infekcje, stany zapalne w organizmie,
- choroby skóry głowy, np. łupież, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry.
Od czego zacząć?
Prawidłową pielęgnację czupryny powinno się zacząć od… wewnątrz. Sposób odżywiania ma wpływ na to, jak się czujemy i jak wyglądamy, a dzięki zbilansowanej diecie włosy będą mocne i szybciej wyrosną.
W jadłospisie należy uwzględnić produkty bogate w witaminy A, C, E, B, kwasy tłuszczowe omega-3, żelazo, cynk, magnez, warto więc jeść:
- owoce i warzywa (szczególnie zielone),
- tłuste ryby, np. łosoś, makrela, śledź,
- płatki owsiane i orkiszowe,
- ryż i kasze,
- rośliny strączkowe,
- orzechy, pestki dyni i słonecznika.
Nie zapominaj o nawadnianiu – dziennie wypijaj około dwóch litrów wody. Aby przyspieszyć wzrost włosów, możesz regularnie pić również ziołowe napary, np. z pokrzywy, skrzypu polnego lub szałwii.
Skuteczne sposoby na porost włosów
Masaż skóry głowy
Ten prosty zabieg niesie ze sobą wiele korzyści – pobudza krążenie, oczyszcza, odżywia i dotlenia tkanki, co przyspiesza porost włosów. Skórę pochylonej w dół głowy masuj opuszkami palców, okrężnymi ruchami, od czoła w kierunku karku. Masaż można wykonywać przed lub podczas mycia włosów, ważne, by robić to systematycznie.
Wcierki
W celu przyspieszenia wzrostu włosów warto sięgnąć po wcierki, które wciera się bezpośrednio w skórę głowy. Można użyć gotowych wcierek lub przygotować je w domu – wystarczy tylko wycisnąć sok (przy pomocy sokowirówki czy blendera) z wybranych warzyw i owoców lub przygotować napar z ziół. Skuteczne są wcierki z czosnku, imbiru, cebuli, czarnej rzepy, zielonej herbaty i pokrzywy.
Olejowanie
Regularne olejowanie odbudowuje i pobudza do wzrostu cebulki włosowe. Zabieg należy wykonywać przynajmniej raz w tygodniu. Olej nakłada się na około 30 minut lub dłużej, następnie zmywa i nakłada odżywkę. Najlepszym wyborem będzie olej kokosowy, rycynowy, lniany i oliwa z oliwek.
Drożdże
Drożdże zawierają witaminy z grupy B, cynk i żelazo, dzięki czemu świetnie wpływają na wzrost włosów. Można wykonać z nich maskę – wystarczy rozpuścić pół kostki drożdży w ciepłym mleku i dodać miód. Gotową maskę nakłada się na włosy i zmywa po około 30 minutach. Popularnym sposobem jest także picie drożdży – aby przygotować napój, ¼ kostki drożdży zalej połową szklanki ciepłej wody.
Zdj. główne: freestocks/unsplash.com