Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Glinka – biała, zielona, żółta. Czym się różnią?

Domowe spa
Anna Dobrut
Glinka – biała, zielona, żółta. Czym się różnią?

Glinki kosmetyczne są wyjątkowo sprawdzonymi, a przy okazji naturalnymi kosmetykami. Często spotykamy je wśród składników kosmetyków, ale również sprzedawane są osobno. Wiele osób dodaje je do masek do twarzy, ale również używa jako masek. Sprawdź rodzaje glinek oraz ich działanie na cerę. Dzięki temu artykułowi znajdziesz idealną glinkę dla twojej skóry.

Właściwości glinki

Glinki występują naturalnie, bardzo często na terenach morskich. Jedną z bardziej popularnych i cenionych glinek, jest glinka z Morza Martwego. Nazywane są również minerałami i zawierają wiele ważnych składników, które odżywiają skórę. Są nimi m.in. krzem, wapń, magnez, żelazo, potas, selen, miedź oraz fosfor. To idealny kosmetyk dla kobiet oraz mężczyzn, którzy cierpią z powodu:

  • egzemy,
  • łuszczycy,
  • trądziku różowatego,
  • nadmiernie rozszerzonych porów,
  • zaczerwienienia skóry.

Oprócz odżywienia glinka przynosi skórze ukojenie, zmniejsza niedoskonałości oraz zaczerwienienie. Może bardzo szybko zlikwidować zanieczyszczenia na skórze, w tym nadmiar sebum oraz normuje poziom pH skóry. Przez to, że sama ma ładunek ujemny, przyciąga do siebie ładunki dodatnie, które występują m.in. w związkach toksycznych. Jeśli skóra jest narażona na kwaśne środowisko, a także ma na sobie widoczne zaczerwienienia, to glinka sprawdzi się idealnie.

Istnieje kilka rodzajów glinek i każda z nich jest odpowiednia dla konkretnego rodzaju cery. Warto znać właściwości niektórych z nich, by dobrać idealny kosmetyk do problemów skórnych.

Działanie glinki zielonej

Glinka zielona nazywana jest również Montmorillonite. Swój zielony odcień zawdzięcza dużej ilości jonów żelaza. To idealna glinka do walki z bakteriami, ale również nadmiarem sebum i rozszerzonymi porami. Jeśli zmagasz się z trądzikiem, a twoja skóra jest lekko zaczerwieniona, to ten rodzaj glinki sprawdzi się świetnie. Dodatkowo zwalcza stany zapalne oraz reguluje produkcję sebum, co jest szczególnie ważne w przypadku skóry tłustej oraz mieszanej.

Glinka żółta – Illite

W tej glince znajduje się wiele składników mineralnych, które idealnie odżywiają skórę. Na jej kolor wpływają m.in. mangan, żelazo, a także krzem i siarka. Ten ostatni składnik jest szczególnie polecany osobom, które mają skórę skłonną do stanów zapalnych oraz walczą z trądzikiem. Żelazo oraz krzem wzmacniają barierę ochronną skóry. Dzięki żółtej glince znacznie szybciej pozbędziesz się m.in. nadmiaru sebum i niedoskonałości, skóra stanie się znacznie bardziej gładka oraz milsza w dotyku. To idealna glinka dla osób ze skórą tłustą oraz mieszaną. Matuje skórę oraz usuwa toksyny, odpowiedzialne za stany zapalne.

Można używać jej w momencie, kiedy w tym samym czasie stosujesz kurację przeciwtrądzikową z kwasami złuszczającymi. Po nałożeniu i zmyciu kwasów, zastosowanie żółtej glinki jest bardzo wskazane – sprawia, że naskórek znacznie szybciej narasta, a skóra zwiększa swoją odporność na czynniki zewnętrzne.

Kaolin – glinka biała

Glinka biała była znana już w starożytnej Japonii. Obecnie jest wciąż odkrywana na nowo, a kobiety przekonują się do jej pielęgnujących właściwości. W swoim składzie ma krzem, sód, glin, a także potas, wapń oraz żelazo. Jednocześnie działa na skórę złuszczająco i detoksykująco, ale również zmniejsza zaczerwienienia i stan zapalny. Może pomóc w poprawie kolorytu skóry, a także zmniejsza blizny. Koi i łagodzi podrażnienia, a także odświeża skórę, która staje się promienna i dotleniona. Jest szczególnie polecana dla osób mających skórę wrażliwą, skłonną do zaczerwienienia oraz z pękającymi naczynkami. Jest idealnym kosmetykiem do zastosowania po manualnym oczyszczaniu skóry, bądź peelingu z zawartością kwasów owocowych.

Jak stosować glinki?

Glinka w formie sproszkowanej może być mieszana z kremowymi maskami do twarzy, ale można nakładać ją również samodzielnie. Wystarczy wymieszać kilka łyżeczek glinki z przegotowaną wodą oraz składnikami aktywnymi, np. olejem makadamia lub witaminą C w kroplach. Tak stworzona maska do twarzy nie tylko odżywi skórę, ale również znacznie wyrówna jej koloryt. Jeśli lubisz długie kąpiele, glinkę dodaj do wody. Także podczas kąpieli będzie mogła odżywić skórę i nadać jej blasku.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Lilia azjatycka – dlaczego to idealna lilia ogrodowa?
Lilia azjatycka – dlaczego to idealna lilia ogrodowa?
Azjatyckie odmiany lilii są często spotykanymi roślinami w naszych ogrodach. Z czego to wynika? Jak wygląda kwestia uprawy? Z poniższym przewodnikiem przekonasz się, że samodzielnie możesz wyhodować te piękne kwiaty!
Ostatnie wpisy