Ekologiczne produkty stają się coraz popularniejsze. Więcej osób zastanawia się więc, gdzie leży źródło ich stosunkowo wysokiej ceny. Odpowiadamy na to i wiele innych pytań dotyczących żywności BIO.
Żywność BIO jest produktem ekologicznego rolnictwa. Skupia się ono na uprawie roślin, która jest jak najmniej inwazyjna dla środowiska, a w szczególności dla gleby. Osiąga się to dzięki stosowaniu naturalnych nawozów oraz umiejętnemu zarządzaniu. Takie pola są często odpowiednio odgrodzone od sąsiednich konwencjonalnych upraw, by uniknąć zanieczyszczenia chemikaliami. Dzięki zwiększeniu ilości materii organicznej w glebie, rolnicy zwiększają jej zdolność do pobierania wody, zmniejszając jednocześnie niebezpieczeństwo suszy i powodzi. Pomaga to także roślinom w magazynowaniu składników odżywczych, potrzebnych do wzrostu i rozwijania naturalnej odporności.
Niektóre z ekologicznych upraw mają ściśle ustalony plan działania, który obejmuje kluczowe praktyki stosowane przy produkcji roślin i produktów zwierzęcych. Środki chemiczne są zastępowane dodatkową pracą i umiejętnym zarządzaniem środkami. Rolnicy działający zgodnie z ideą BIO często prowadzą także czasochłonny system dokumentacji, który pozwala prześledzić drogę każdego wytwarzanego przez nich produktu od pola aż do punktu sprzedaży.
Produkty ekologiczne zazwyczaj są droższe od ich konwencjonalnych odpowiedników. Składa się na to wiele powodów. W dużej mierze zależy to od stosunkowo niskiej podaży przy wysokim popycie. Producenci nie są w stanie zaspokoić potrzeb wszystkich potencjalnych konsumentów, przez co musimy zapłacić więcej za produkty BIO. Ponadto trzeba podkreślić, że koszty produkcji takiej żywności są zazwyczaj wyższe, ze względu na wymagany większy nakład pracy w przeliczeniu na jeden produkt.
Wspomnijmy też o konieczności dodatkowego oczyszczania wody i ewentualnego usuwania zanieczyszczeń spowodowanych wcześniejszym stosowaniem pestycydów. Inną ważną kwestią jest wymóg dokładniejszej segregacji produktów ekologicznych. Dodatkowo, z uwagi na stosunkowo niewielkie ilości żywności BIO, jej transport jest mniej opłacalny niż masowych produktów konwencjonalnych. Ekologiczne rolnictwo to również wyższe standardy dotyczące etycznego podejścia do zwierząt.
Konwencjonalne rolnictwo zwykle wiąże się z minimalnym płodozmianem. Przez kilka lat uprawia się więc tę samą roślinę na jednym terenie. Taka monokulturowa praktyka skutkuje szybkim wyczerpywaniem się składników odżywczych i minerałów. Wiąże się to z koniecznością regularnego nawożenia gleby pestycydami i herbicydami, w tym m.in. fosforanami. Takie rolnictwo jest w dużej mierze zależne od zasobów nieodnawialnych.
Przy ekologicznych uprawach z reguły nie używa się tak inwazyjnych sposobów. Rolnicy rozpisują plan zasiewu na kilka lat, stosując płodozmian. Unikają tym samym wyniszczania gleby.
Na koniec należy wspomnieć, że BIO rolnictwo wciąż się rozwija. Coraz większy popyt i kolejne innowacje technologiczne pozwalają producentom obniżyć koszty produkcji, przetwarzania i dystrybucji. Tym samym możemy się spodziewać, że ceny ekologicznej żywności będą spadać, a na dodatek stanie się ona jeszcze powszechniejsza.
Zdj. główne: Markus Spiske/unsplash.com