Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czy łazienka może być ekologiczna?

Minimalistyczny dom/Urządzanie
Bartosz Promiński
Czy łazienka może być ekologiczna?

Artykuł sponsorowany

Wystarczy kilka drobnych zmian, aby uczynić swoją łazienkę bardziej przyjazną dla środowiska. Pamiętaj, że ekologia nie oznacza, że ​​musisz rezygnować z przyjemności, jaką jest kąpiel. Trzeba jednak robić to z głową.

Używaj naturalnych materiałów

Kiedy jesteś przed remontem łazienki, rozejrzyj się za szafkami wykonanymi z naturalnych, organicznych materiałów. Naturalne materiały są wolne od szkodliwych, powodujących zanieczyszczenia chemikaliów i można je łatwo poddać recyklingowi w późniejszym czasie.

Blaty wykonane ze szkła, drewna czy kamienia nadają pomieszczeniu prestiżowy wygląd i są lepsze dla środowiska niż akryl, MDF czy podobne materiały.

Żarówki LED

W łazience możesz zaoszczędzić nie tylko wodę. Żarówki LED mogą pomóc Ci znacznie zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną, co również pomaga ocalić planetę. Diody LED mają sprawność na poziomie 80-90%. Oznacza to, że 80-90% ich energii zamienia się w światło, a nie w ciepło.

Tradycyjne żarówki tracą 80% energii w postaci ciepła, a więc są tylko w 20% wydajne. Diody LED wytwarzają szereg efektów świetlnych, które mogą pomóc w stworzeniu idealnego wyglądu i wrażenia, od oświetlenia akcentującego po zadaniowe.

Pozbądź się zasłony prysznicowej

Winylowe dodatki do zasłon prysznicowych są szkodliwe dla planety. Nie nadają się do recyklingu i podczas spalania wydzielają szkodliwe opary. Badanie przeprowadzone przez Centre for Health, Environment & Justice (CHEJ), organizację non-profit, która bada i zaleca sposoby zapobiegania chemicznym zagrożeniom dla zdrowia, pokazuje, że zasłony prysznicowe mogą być nawet toksyczne dla zdrowia człowieka.

Dostępne są zasłony prysznicowe bez PCV, ale jeśli remontujesz łazienkę, zamiast zasłony rozważ zastosowanie parawanu prysznicowego. Wytrzymują dłużej, są łatwiejsze do czyszczenia i są dużo bardziej przyjazne dla środowiska. Szklane parawany prysznicowe można również łatwo poddać recyklingowi, gdy przyjdzie czas na przebudowę.

Pracuj nad nawykami

Zakręć kran

Nie musisz odkręcać kranu podczas mycia rąk lub zębów. Jeśli chcesz być bardziej ekologiczny w łazience, po prostu zakręć kran, aż będziesz potrzebować wody do spłukania.

Zakręcając kran podczas mycia zębów możesz zaoszczędzić 8 litrów wody dziennie. Jeśli zrobisz to samo podczas golenia, zaoszczędzisz około 40 litrów wody. Zakładając, że myjesz zęby dwa razy dziennie i golisz się 5 razy w tygodniu, możesz zaoszczędzić prawie około 20 tysięcy litrów rocznie!

Rozważ również zamontowanie aeratorów kranowych. Mieszają wodę z powietrzem, co zapewnia płynny i wydajny przepływ wody, który pomaga zaoszczędzić więcej. Warto także kupić ekologiczne baterie łazienkowe.

Zrezygnuj z wanny

Zamiana wanny na prysznic to prawdopodobnie największa zmiana, jaką możesz wprowadzić w swojej łazience, jeśli chcesz być bardziej przyjazna dla środowiska.

Według badań 8-minutowy prysznic zużyje 62 litry wody w porównaniu do średnio 80 litrów wody na kąpiel. Osiem minut to dość długo na prysznic, więc masz mnóstwo czasu, by zaśpiewać swój ulubiony utwór.

Nie ignoruj ​​wycieków i kapania

Przecieki w gospodarstwach domowych mogą powodować marnotrawstwo milionów litrów wody w całym kraju. Oprócz tego, że co roku kosztuje to właścicieli domów tysiące złotych, marnotrawstwo wody ma ogromny wpływ na środowisko.

Regularnie sprawdzaj wszystkie swoje urządzenia i połączenia. Jeśli pojawi się problem, napraw go. Nie ignoruj usterek! Większość wycieków to szybka naprawa, która nie wymaga nawet wzywania hydraulika.

Naturalne środki

Oprócz naturalnych produktów kosmetycznych, możesz także zaopatrzyć się w bardziej ekologiczne środki czyszczące do swojej łazienki. Podobnie jak kosmetyki, w miarę możliwości wybieraj środki czyszczące w butelkach nadających się do recyklingu.

Możesz również uniknąć niektórych bardziej szkodliwych chemikaliów czyszczących. Ocet i sok z cytryny mogą pomóc pozbyć się brudu.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie korzyści niesie ze sobą regularne czyszczenie elewacji budynków?
Jakie korzyści niesie ze sobą regularne czyszczenie elewacji budynków?
Regularne czyszczenie elewacji zwiększa estetykę budynków, chroni przed uszkodzeniami i zapobiega rozwojowi grzybów oraz pleśni. Dowiedz się, jak dbać o fasady, by cieszyć się ich długowiecznością i lepszym wyglądem.
Ostatnie wpisy